45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystyczncyh jajników zwany także zespołem wielotorbielowatych jajników lub PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome). W wielu przypadkach ta choroba jest odpowiedzialna za niepłodność u kobiet. Uważa się że cierpi na nią około 5% kobiet w wieku rozrodczym.

Nie wiadomo co konkretnie jest odpowiedzialne za powstawanie tej choroby. Naukowcy coraz częściej wiążą zachorowania na zespół policystycznych jajników z wysokim poziomem insuliny, jednak teoria ta nie została jeszcze potwierdzona.

Charakterystyczne dla PCOS jest to że jajniki wytwarzają nadmiar męskich hormonów płciowych, zwanych androgenami, czego konsekwencją jest zachwianiem prawidłowego funkcjonowania całego układu hormonalnego kobiety.

Dodatkowo dostrzegalny jest wysoki poziom LH oraz obniżony poziom FSH, co prowadzi do zaburzenia dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a to z kolei uniemożliwia prawidłowy rozwój komórki jajowej.  

Objawy Zespółu policystycznych jajników

Specyficznymi objawami dla tego typu choroby są między innymi zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego, męskiego owłosienia na ciele kobiety.

Stanowią one pierwsze symptomy, na podstawie których można przypuszczać, że pacjentka ma problem z zespołem policystycznych jajników.

Zaburzenia miesiączkowania podczas tej choroby polegają na tym, że u pacjentki występuje bardzo skąpe krwawienie lub nie występuje ono w ogóle.

Co więcej, cykle są przeważnie bezowulacyjne, czyli w ich trakcie nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Stąd też częsta niepłodność u osób cierpiących na PCOS.

Kolejnym objawem, zespołu policystycznych jajników może być nadmierna skłonność do tycia. U otyłych pacjentek zmniejszają się szanse na owulację i tym samym mogą nasilać się objawy PCOS.

Duża otyłość stwarza także większe zagrożenie dla pojawienia się cukrzycy oraz nadciśnienia, dlatego czasami ciężko jest stwierdzić czy zmiany sugerujące PCOS są jego objawem, czy symptomem innej choroby.

Większość kobiet chorych na zespół policystycznych jajników wykazuje także podwyższony poziom insuliny, którą organizm nadmiernie produkuje, nie będąc w stanie jej wykorzystać.

Za sprawą insuliny jajniki są stymulowane do produkcji androgenów, czego konsekwencją jest zaburzenie równowagi hormonalnej organizmu.

Pozostałe objawy PCOS to między innymi podwyższony poziom cholesterolu, trudności z zajściem w ciążę oraz nadmierny trądzik.

Leczenie Zespółu policystycznych jajników

Leczenie tej choroby jest uzależnione od jej przyczyn i powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki.

Przeważnie w leczeniu stosuje się terapię hormonalną, jednak czasami niezbędna może okazać się ingerencja chirurgiczna.

Jako terapię hormonalną stosuje się między innymi leki antykoncepcyjne.

Dzięki nim istnieje możliwość uregulowania cyklu miesiączkowego a także wpływają one na znaczne obniżenie poziomu androgenów, co znacznie ogranicza inne objawy, jak na przykład nadmierne owłosienie, czy trądzik.

Przy braku owulacji oraz problemów z zajściem w ciążę, stosuje się leczenie zarówno farmakologiczne jak chirurgiczne.

Pierwsze z nich to terapia hormonalna mająca na celu pobudzenie jajników. Niestety jest bardzo kosztowna i prowadzi do wielu powikłań, których skutkiem mogą być między innymi ciąże mnogie.

Gdy terapia hormonalna okaże się nieskuteczna to w takim przypadku lekarz może zalecić zabieg operacyjny, podczas której chirurg dokonuje klinowej resekcji jajników.

Niesie to za sobą wiele niebezpieczeństw, między innymi mogą pojawić się zrosty, które utrudnią późniejsze zajście w ciążę.

Kolejna metoda to laparoskopia, która jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż operacja, gdyż nie wymaga otwarcia jamy brzusznej. Podczas zabiegu lekarz wypala torbiele powstałe na jajniku, aby osłabić jego otoczkę.


choroby układu rozrodczego Zespół policystycznych jajników objawy Zespół policystycznych jajników leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach