45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół ogona końskiego

Ogon koński to zwój nerwów wychodzący z niższych segmentów kręgosłupa lędźwiowego. Zespół ogona końskiego powstaje w wyniku uszkodzenia końcowego odcinka rdzenia kręgowego.

Przyczyny Zespółu ogona końskiego

Istnieje kilka czynników przyczyniających się do uszkodzenia końcowego odcinka rdzenia kręgowego. Przyczyną powstania zespołu ogona końskiego może być uraz, np. mocne ukłucie. Kolejną przyczyną może być także zwężenie kręgosłupa lędźwiowego, które w wielu przypadkach jest spowodowane zapaleniem kości i stawów bądź wadą rozwojową, zdiagnozowaną zaraz po urodzeniu.

Do pozostałych przyczyn zalicza się przewlekłe stany zapalne kręgosłupa, takie jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub też polineuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych. Zaburzenia obejmujące takie rejony mogą powodować takie dolegliwości jak centralne wysunięcie dysku lub narośle na kręgach. Czasami zespól ogona końskiego pojawia się także u kobiet w ciąży, w związku z przepukliną dysku lędźwiowego. Wówczas, bez względu na etap ciąży, przeprowadza się operację.

Diagnoza i leczenie Zespółu ogona końskiego

Przy tej chorobie konieczna jest interwencja neurologa oraz neurochirurga. Diagnoza oparta jest na badaniach neurologicznych, zdjęciu rentgenowskim oraz rezonansie magnetycznym dolnego odcinka kręgosłupa. Zespół ogona końskiego to bardzo poważna dolegliwość i wymaga bardzo często ingerencji chirurgicznej, która ma na celu odciążenie zgniecionych nerwów (usunięcie nadmiaru krwi, fragmentów kości i innych zmian).

Brak leczenia może uniemożliwić przywrócenie prawidłowych czynności.

Dlatego też, gdy badania wykazały obecność guza, krwiaka, ropnia lub pękniętego dysku, a objawy pojawiły się nagle, operacja przeprowadzana jest w ciągu kolejnych 48 godzin.

Dzięki leczeniu w dużym stopniu możliwe jest zmniejszenie ryzyka długofalowych zmian i uszkodzeń neurologicznych. Jeżeli przyczyną zespołu ogona końskiego jest uraz, pacjenta unieruchamia się. Jeżeli schorzenie rozwinęło się na tle zapalnym, choremu podaje się środki przeciwzapalne. Antybiotyki przyjmuje się w przypadku infekcji bakteryjnej.

Uszkodzenie dolnego odcinka rdzenia kręgowego jest bardzo poważnym schorzeniem, co powoduje, że nie możemy lekceważyć jego objawów i natychmiast skonsultować się z neurologiem, aby zapobiec dalszym zwyrodnieniom.


Choroby układu kostnego uszkodzenia rdzenia kręgowego stan zapalny kręgosłupa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach