40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg częste schorzenie neurologiczne. Mimo że daje ono dosyć specyficzne objawy, to w wielu przypadkach nie udaje się go rozpoznać. Charakterystyczna dla niego jest potrzeba poruszania nogami, zwłaszcza podczas siedzenia i leżenia.

Na zespół niespokojnych nóg cierpieć mogą także kobiety w końcowym etapie ciąży. Osoby dotknięte tą dolegliwością mają zaburzony sen, ponieważ nie mogą zahamować potrzeby poruszania nogami. W cięższych przypadkach objawy tej choroby są znacznie intensywniejsze, dlatego też czym prędzej po jej rozpoznaniu należy rozpocząć pracę nad ciałem.

Przyczyny Zespółu niespokojnych nóg

Przeważnie przyczyn tej dolegliwości doszukuje się w genach. Czasami takie objawy mogą towarzyszyć innym schorzeniom, dlatego też istotne jest jej szybkie rozpoznanie. Choroba ta pojawić się może przy chorobach przewlekłych, niedokrwistości wskutek niedoboru żelaza, chorobach neurologicznych oraz przy stosowaniu niektórych leków. W wielu przypadkach stawiana jest błędna diagnoza tego schorzenia. Czasami pacjentom doskwierają nocne skurcze w nogach i lekarze próbują wyleczyć je przy pomocy leków rozkurczowych. Czasami jest to pierwszy objaw zespołu niespokojnych nóg. Na nasilające się objawy ma wpływ nadużywanie nikotyny, kofeiny czy alkoholu. Jednak nie udowodniono, aby te czynniki były jedną z przyczyn schorzenia.

Występowanie Zespółu niespokojnych nóg

Schorzenie to posiada dosyć specyficzne objawy, ale mimo to są one często bagatelizowane i nierozpoznawane, a co za tym idzie, nieleczone. Na tę chorobę cierpią przede wszystkim osoby w średnim wieku oraz starsze. Bardzo rzadko spotykana jest u osób młodych. Z samoistnym ustąpieniem objawów nie mamy zbyt często do czynienia.

Osoby dotknięte tą dolegliwością, często boją się iść do lekarza. Wynika to z tego, że wydaje im się, że ich objawy są trudne do scharakteryzowania. Wielu lekarzy nie rozpoznaje od razu schorzenia i zazwyczaj określa je jako skutek stresu lub bezsenności. Niestety nie istnieją badania, dzięki którym możliwe byłoby jednoznaczne wykluczenie zespołu niespokojnych nóg. W diagnostyce stosuje się badania, które wykluczają inne schorzenia. Dodatkowo lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad z pacjentem, na podstawie którego jest w stanie orientacyjnie postawić diagnozę.

Leczenie Zespółu niespokojnych nóg

Choroba powoduje zaburzenia koncentracji, czego konsekwencją jest mniejsza efektywność podczas pracy, a także wpływa na nasilenie bezsenności. Leczenie opiera się na uwzględnieniu trzech podstawowych aspektów:

  • Po pierwsze, zmianę stylu i trybu życia.
  • Po drugie trzeba wyleczyć wszystkie schorzenia, które towarzyszą zespołowi niespokojnych nóg.
  • Po trzecie trzeba przestrzegać terapii lekowej.

Gdy mowa o zmianie stylu życia to wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad. Codziennie powinno się wykonywać ćwiczenia fizyczne, zredukować ilość kofeiny, tytoniu oraz alkoholu. Pomocne może być także wietrzenie sypialni przed snem, spacer lub rozciąganie nóg. Zalecane jest, aby kłaść się spać o jednakowych porach.

Leczenie innych schorzeń, takich, które towarzyszyć mogą zespołowi niespokojnych nóg, jest bardzo istotnym elementem podczas terapii, ponieważ dzięki niemu można załagodzić wszelkiego rodzaju objawy. W wielu przypadkach wystarczy jedynie dostarczyć organizmowi pewnych witamin bądź minerałów, które pozwolą mu się zregenerować.

W przypadku leczenia farmakologicznego ważne jest, aby pacjent, przestrzegał zaleceń lekarza. Dobór odpowiednich leków jest uzależniony od wieku pacjenta, nasilenia objawów oraz częstotliwości ich występowania. Terapii nie można przerywać, gdyż przyczyni się to do narastania objawów, które staną się coraz bardziej uciążliwe.

Niestety zespół niespokojnych nóg jest chorobą nie do wyleczenia. Można jedynie złagodzić jej objawy i starać się normalnie funkcjonować. Niezależnie od tego, jaką metodę leczenia wybierze dla nas lekarz, ważne jest, aby terapii nie przerywać, ze względu na objawy, które będą się nasilać.


choroby układu nerwowego objawy zespołu niespokojnych nóg leczenie zespołu niespokojnych nóg
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach