45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Łatwo pomylić ten rodzaj schorzenia z depresją czy zaburzeniami osobowości. Charakterystycznym objawem dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest silny ból podbrzusza oraz krzyża. Przypominać może on kolkę, jest tępy i bardzo często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dodatkowo wystąpić mogą nudności, wymioty oraz bóle głowy, niereagujące na leki.

Dolegliwości stają się intensywniejsze przeważnie w drugim dniu okresu.

Przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest nadmiar estrogenów oraz niedostateczna ilość progestagenów w drugiej fazie cyklu. Estrogeny odpowiedzialne są za funkcję wydzielniczą wazopresyny i aldosteronu, które regulują utrzymanie wody i sodu w organizmie. Konsekwencją nadmiaru estrogenów jest obrzęki jelit, wzdęcia, uczucie pełności i rozpierania brzucha, a także biegunki i czasami zaparcia. Przy takim stanie doskwiera uczucie ciężaru w podbrzuszu oraz bóle krzyża, co jest wynikiem zatrzymania wody w macicy oraz zastoju żylnego w miednicy mniejszej. Dodatkowo pojawia się mastodynia polegająca na napięciu oraz bolesności piersi, a także opuchnięcie rąk i nóg oraz obrzęk komórek ośrodkowego układu nerwowego czego skutkiem są bóle i zawroty głowy, nudności, napięcie psychiczne, bezsenność, lęk, depresja oraz spotęgowany apetyt. Rozróżnia się ponad 150 objawów bolesnego miesiączkowania. Najczęściej występujące to: rozdrażnienie i huśtawka nastrojów, dysforia (polegająca na wyolbrzymianiu sytuacji, co prowadzi do gniewu, złości oraz agresji), drażliwość, wybuchowość, zrzędliwość, rozdrażnienie, depresja i płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zmniejszona aktywność życiowa i uczucie zmęczenia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest ściśle związany z cyklem miesięcznym kobiety i pojawić się może u każdej kobiety, niezależnie od wieku, pochodzenia oraz wszystkich pozostałych czynników. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego ustępują i prawie nigdy nie występują w trakcie i po okresie. Błędne jest stwierdzenie, że za zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiedzialne są zaburzenia ginekologiczne. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego występują najczęściej w drugiej fazie cyklu, 14 dni przed początkiem krwawienia miesiączkowego - czyli najczęściej od 4 do 10 dnia cyklu.

Na taki zespół cierpi niemal 60% miesiączkujących kobiet. Według statystyk w przypadku 5% kobiet dolegliwości są tak uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Zespół ten pojawia się od momentu dojrzewania aż do okresu przekwitania. Najbardziej dokuczliwy jest po ukończeniu 30 roku życia, kiedy to w organizmie kobiety zachodzą największe zmiany hormonalne, związane z ciążami, antykoncepcją, pracą zawodową, obowiązkami domowymi oraz ze stresem. Rozróżnić można: bolesne miesiączkowanie pierwotne, czyli czynnościowe jako skutek kurczenia się mięśnia macicy za sprawą prostaglandyn wytwarzanych przez endometrium w stadium wydzielniczym. Bolesne miesiączkowanie pierwotne związane jest więc z pojawieniem się cykli owulacyjnych. Bolesne miesiączkowanie wtórne, czyli nabyte: związane z pojawieniem się endometriozy lub pourazowe, przeważnie występujące po jakimś zabiegu. Za bolesne miesiączkowanie odpowiedzialne mogą być także polipy błony śluzowej trzonu macicy czy mięśniaki, wady rozwojowe macicy lub jej nieprawidłowe położenie. Nabyte bolesne miesiączkowanie występuje także w trakcie miesiączek pojawiających się przy ostrym lub przewlekłym stanie zapalnym miednicy. Leczenie bolesnego miesiączkowania pierwotnego opiera się przede wszystkim na zmniejszeniu wydzielania prostaglandyn, podawaniu preparatów estrogenowo-progesteronowych, oraz antykoncepcji doustnej. Leczenie wtórnego bolesnego miesiączkowania polega na usunięciu przeszkód anatomicznych. Mowa tutaj o rozszerzeniu zwężonego kanału szyjki macicy oraz usunięciu polipów. Jeżeli występują trudności z ustaleniem przyczyn bolesnego miesiączkowania, stosuje się doraźne podawanie środków przeciwbólowych, rozkurczowych i uspokajających. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na przerwaniu unerwienia macicy - przypadkach, kiedy już leki nie pomagają, a dolegliwości są zbyt uciążliwe dla kobiety w codziennym życiu.


Choroby kobiece napięcie przedmiesiączkowe objawy ból podczas okresu leczenie bolesnego miesiączkowania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach