45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół lęku napadowego

Zespół lęku napadowego to zaburzenie psychiczne określane także jako lęk paniczny, napadowy lub zespół paniki. Charakterystyczne dla tego schorzenia są epizody nagłego, przytłaczającego, ostrego lęku przed zbliżającą się, nieuchronną katastrofą.

Takim napadom towarzyszy przeświadczenie o nagłej śmierci i jest to stan nieuzasadniony racjonalnie. Osoby chore doznają lęków związanych zarówno z ciałem, jak i psychiką.

Przyczyny
Gdy mowa o chorobach psychicznych to ich przyczyny są określane przez wiele czynników. Przeważnie jest to wzajemny wpływ wypadkowych biologicznych, społecznych oraz psychologicznych. W przypadku zespołu lęku napadowego za jego przyczyny uważa się:

  • specyficzną budowę mózgu i zaburzone funkcjonowanie jego struktur,
  • zależności genetyczne,
  • reakcje systemu nerwowego na bodźce,
  • powielanie wyuczonego wzorca zaczerpniętego od osób bliskich,
  • skojarzenie lęku z określoną sytuacją.

Wpływ na powstawanie zespołu lęku mają także substancje psychoaktywne lub inne zaburzenia, takie jak:

  • choroby serca,
  • nadczynność tarczycy,
  • abstynencyjny zespół alkoholowy,
  • depresja.

Na ten rodzaj zaburzenia cierpią częściej kobiety oraz osoby, które leczą się kardiologicznie. Osobom z lękiem napadowym często towarzyszy hipochondria, dlatego też korzystają oni ze świadczeń opieki zdrowotnej kilka razy częściej niż przeciętny człowiek.

Leczenie zespołu lęku panicznego
Pierwszym krokiem w leczeniu takiego schorzenia jest konsultacja z psychiatrą. Podejmie on decyzję o konieczności zastosowania leczenia farmakologicznego. Jeśli tak, to najczęściej stosuje się leki, których zadaniem jest wyciszenie objawów somatycznych oraz zahamowanie ataków paniki, prowadzące do ich eliminacji. Mimo wszystko lęk zawsze może powrócić, dlatego też po zaprzestaniu leczenia farmakologicznego powinno się pamiętać o możliwości nawrotu choroby. Główną pomocą osobom cierpiących na ataki paniki jest psychoterapia. Psychoterapia ma na celu odnalezienie przyczyny psychogennej problemu, jej poznanie oraz analizę, która umożliwi pogodzenie się z przyczyną problemu, co w efekcie wyeliminuje lęki.

Przy diagnozie zespołu lęku napadowego ważne jest wykluczenie chorób somatycznych, które często mogą powodować objawy typowe dla ataków paniki. W takim przypadku nie jest to zaburzenie psychiczne, ale skutek uboczny innej choroby. Objawy typowe dla zaburzeń lękowych i nerwicowych pojawiają się przy chorej tarczycy.


choroby psychiczne Zespół lęku napadowego objawy niewyjaśnione lęki paniczne lęki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach