40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa jest to zaburzenie neuropsychiatryczne, które stanowi wynik długotrwałego, nadmiernego spożywania alkoholu. Bezpośredni skutek takiego działania to przede wszystkim niedobór witaminy B1, która jest konieczna przy przekształcaniu substancji odżywczych w energię dla mózgu. W cięższych przypadkach niedobór witamin z grupy B może prowadzić do śpiączki lub zgonu.

W następstwie regularnego nadużywania alkoholu dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, której zadaniem jest wchłanianie tiaminy, czyli witaminy B1. Ma ona kluczowe znaczenia dla przyswajania pokarmów. Przede wszystkim towarzyszy przekształcaniu glukozy w energię dla mózgu. Nie zawsze jednak ta choroba powstaje wskutek alkoholizmu - dowiedziono, że pojawić się może także po powikłaniach kiły, udarze, zatruciu dwutlenkiem węgla lub guzie czy uszkodzeniach części mózgu odpowiedzialnych za pamięć.

Do objawów tej choroby zalicza się przede wszystkim zaburzenia pamięci. Pacjent kojarzy fakty sprzed rozpoczęcia choroby, ale może mieć trudności z ich chronologią. Natomiast wszystkie informacje pozyskane już w trakcie choroby są zapominane nawet po kilku minutach. Taka osoba nie pojmuje tego, że ma problem, nie wie, że zapomina, więc aby wypełnić luki, które będą naturalnie pojawiać się podczas rozmów z innymi, notorycznie konfabuluje - wymyśla zdarzenia, wierzy w nie i pragnąc udowodnić, że ma rację, przedstawia je, jakby rzeczywiście miały miejsce. Skutkiem takiego zachowania są konflikty z otoczeniem. Sytuację pogarsza fakt, że chory jest niezdolny do samodzielnego funkcjonowania, dbania choćby o sprawy finansowe, więc jest uzależniony od innych.


Schorzenie to rzadko prowadzi do zgonu. Jedynie zaniechanie leczenia może prowadzić do głębokiego, całkowitego otępienia, które czasem grozi tragicznymi konsekwencjami. Niestety, zmiany, jakie zaszły w mózgu, są nieodwracalne, gdyż zachodzi alkoholowy zanik mózgu. By uzyskać poprawę i powrócić, chociaż w pewnym stopniu wrócić do stanu sprzed choroby, należy odstawić alkohol i wszelkie używki oraz poddać się leczeniu farmakologicznemu. W tym celu przeważnie stosuje się suplementy diety, w których skład wchodzi witamina B (dożylnie lub domięśniowo) oraz klonidynę i propranolol. Stosuje się też terapię psychologiczną.


choroby psychiczne Zespół Korsakowa objawy choroby po alkoholu alkohol a choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach