45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół Kawasaki

Zespół Kawasaki to groźne schorzenie zapalne dotyczące małych oraz średnich naczyń. Jego dokładna przyczyna nie jest znana. Objawy tej choroby to głównie zapalenie oraz poszerzenie dużych naczyń wieńcowych, powstawanie zmian tętniakowatych naczyń wieńcowych i niedokrwienie mięśnia sercowego.

Zdecydowanie częściej na nie cierpią chłopcy niż dziewczęta, szczególnie w wieku przedszkolnym. Odnotowano także przypadki występowania tej choroby u niemowląt. Najwięcej zachorowań przypada na okres wiosenny i jesienny. Odpowiedzialny za powstawanie tej choroby jest prawdopodobnie proces autoimmunologiczny zachodzący w nabłonku naczyń, tzn. podwyższenie poziomu limfocytów T pomocniczych, monocytów, interleukiny 1, receptorów dla interleukiny 2 oraz pojawienie się przeciwciał przeciwko komórkom śródbłonka naczyniowego, nie wiadomo co konkretnie powoduje taki proces. Inną przyczyną tej choroby może być infekcja spowodowana gronkowcem złocistym, paciorkowcem, wirusami i riketsjami.

Najczęstsze objawy tej choroby to: wysoka temperatura sięgająca nawet 40 stopni, powiększone, twarde i bolesne węzły chłonne szyjne, przeważnie po jednej stronie, brak reakcji na antybiotyki, zmiany skórne, obrzęknięte i przekrwione spojówki bez wydzielającej się ropy, obrzęki i zaczerwienienie rąk i stóp, rumień w buzi i na ustach, tzw. język malinowy, wysypka różnokształtna i niepęcherzykowa na ciele, złuszczający się naskórek na opuszkach palców po 3 tygodniach choroby, duszności. Potwierdzeniem tego schorzenia jest gorączka trwająca co najmniej 5 dni oraz pojawienie się co najmniej czterech z pozostałych objawów.

Takie objawy są łagodne i w niektórych przypadkach ustępują samoistnie, nawet nie leczone, ale bywają przypadki (ok 25% zachorowań), że w ok. 4. tygodniu choroby pojawiają się tętniaki (których średnica wynosi nawet 8 mm) oraz zapalenie naczyń wieńcowych, które mogą doprowadzić do śmierci wskutek niedokrwienia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zapalenia mięśnia sercowego, zawału mięśnia sercowego. W celu uniknięcia takich powikłań podaje się duże dawki immunoglobuliny i kwasu acetylosalicylowego.

By rozpoznać zespół Kawasaki, należy przede wszystkim wykluczyć inne choroby takie jak: odra, płonica, guzkowe zapalenie tętnic, mononukleoza zakaźna, gorączkę reumatyczną, zespół Reitera, zespół Stevensa-Johnsona.


choroby układu krążenia Zespół Kawasaki przyczyny co to jest Zespół Kawasaki Zespół Kawasaki leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach