40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zespół dźwigacza odbytu

Choroby odbytu to wstydliwy problem. Osoby, którym doskwierają tego typu dolegliwości, najczęściej wolą o nich w ogóle nie mówić. Jednak takie schorzenia mogą stanowić zagrożenie, zarówno dla zdrowia, jak i życia.

Co to jest zespół dźwigacza odbytu?

Najczęściej spotykanym schorzeniem odbytu jest tzw. zespół dźwigacza odbytu. Choroba ta stanowi zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego.

Powoduję ją nadmierny skurcz mięśnia dźwigacza, w wyniku którego ściśnięciu ulega także sama odbytnica. Osoba cierpiąca na tego rodzaju dolegliwości odczuwa znaczny dyskomfort, którego objawem jest stały ból w górnej części odbytnicy.

Takie boleści mogą dotyczyć także całej części tułowia, a najczęściej pojawiają się, gdy chory znajduje się w pozycji siedzącej. Z zespołem dźwigacza odbytu najczęściej borykają się kobiety, które ukończyły trzydziesty rok życia.

Przyczyny występowania zespołu dźwigacza odbytu

Przy tej chorobie nie ma jednej konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za jej powstawanie. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą mieć znaczenie dla zwiększenia ryzyka jej powstawania. Przewlekłym zaburzeniom czynnościowym przewodu pokarmowego sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia oraz długotrwała jazda samochodem.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest także stres oraz przebyte urazy, szczególnie miednicy. Na chorobę częściej zapadają także kobiety po przebytym porodzie oraz osoby, które miały wykonywany zabiegi operacyjne w okolicach krocza.

Diagnoza Zespół dźwigacza odbytu

Chorobę tę można zdiagnozować za pomocą tzw. badania per rectum, które polega na włożeniu przez lekarza palca w odbytnicę.

Bardzo ważne przy kolejnych badaniach jest wykluczenie chorób nowotworowych. W związku z tym pomimo wstępnego stwierdzenia zespołu dźwigacza odbytu warto wykonać także inne badania specjalistyczne, szczególnie manometryczne oraz endoskopowe. Te drugie polegają na wprowadzeniu poprzez odbyt do przewodu pokarmowego specjalistycznego aparatu, który pozwala ocenić zarówno stan zdrowia naszej odbytnicy, jak i wykluczyć procesy nowotworowe.

Leczenie Zespół dźwigacza odbytu

Leczenie tego schorzenia to trudny proces w związku z tym, że obecnie nie ma skutecznej metody na walkę z nim. W trakcie terapii podaje się leki, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśni. Dodatkowo zalecane są gorące kąpiele oraz masaże. Czasami stosuje się tzw. jad kiełbasiany jako środek porażający spięte mięśnie. W celu zredukowania bólu poza stosowaniem tabletek przeciwbólowych można także wykonywać gimnastykę mięśni miednicy.


choroby odbytu choroby układu pokarmowego Zespół dźwigacza odbytu leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach