40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zespół Dany'ego-Walkera

Zespół Dany'ego-Walkera to schorzenie, w którego trakcie dochodzi do zaburzenia rozwojowego w tylnej części czaszki - tam znajduje się móżdżek, most i rdzeń przedłużony. Często w takich przypadkach występuje wodogłowie.

Przyczyny zespołu Dany'ego-Walkera
Nie wiadomo, jaka jest konkretna przyczyna tej choroby. Panuje przekonanie, że rozpoczyna się ona już w życiu płodowym dziecka. Choroba miałaby nastąpić przez zaburzenie krążenia lub zakażenie, jeszcze przed porodem.

Diagnoza
Choroba występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. By ją zdiagnozować, przeważnie wykorzystuje się w tym celu tomografię komputerową głowy oraz rezonans magnetyczny głowy. W niektórych przypadkach stosuje się także ventriculogram, służący do rentgenowskiego badania komór mózgu.

Leczenie zespołu Dany'ego-Walkera
Nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Można jedynie stosować półśrodki, za pomocą których życie chorego stanie się łatwiejsze i będzie można zwalczyć niektóre objawy.

Te metody to przede wszystkim:
leczenie neurochirurgiczne - wykonuje się zabieg operacyjny, którego celem będzie założenie choremu specjalnej zastawki dokomorowej, dzięki której nadmierna ilość płynu mózgowo-rdzeniowego jest odprowadzana, dzięki czemu odbarczamy wodogłowie,

rehabilitacja - poprzez regularne ćwiczenia, chory może powstrzymać wystąpienie zaburzeń rozwoju ruchowego. Oprócz tego dzięki rehabilitacji poprawia się równowaga i precyzja ruchów,
farmakoterapia - stosuje się leki, by ograniczyć drgawki i mimowolne ruchy mięśni.

Po umieszczeniu zastawki należy kontrolować stan chorego. Trzeba mieć na uwadze, że funkcją zastawki jest co prawda pomoc choremu, ale to wciąż ciało obce, umieszczone w ludzkim organizmie. W niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej lub zapalnej. Zastawka może być niedrożna lub całkowicie zamknięta. W takich stanach pojawiają się u chorego objawy takie jak bóle głowy, nudności i wymioty, nadmierna senność, czy zaburzenia widzenia.
Takich objawów nie można bagatelizować. Należy od razu skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji choremu może grozić nawet śpiączka.

Zespół Dany'ego-Walkera - rokowania
Rokowania w przypadku zespołu Dany'ego-Walkera jest w miarę korzystne, o ile wcześnie rozpozna się tę chorobę i odpowiednio na nią zareaguje, tzn. podejmie leczenie oraz rehabilitację. Wtedy rokowania są dobre. Niestety, kiedy pacjent choruje też na inne wrodzone wady, rokowania spadają.


choroby układu nerwowego przyczyny zespołu Dany'ego-Walkera leczenie zespołu Dany'ego-Walkera
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach