40 581 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zespół cieśni nadgarstka

Odpowiedzialny za powstawanie zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk na nerw pośrodkowy dłoni. Brak leczenie może skutkować trwałym uszkodzeniem, w związku z tym warto udać się do gabinetu i zasięgnąć opinii specjalisty.

Przyczyny schorzenia

Jedną z głównych przyczyn przyczyniających się do powstawania tego schorzenia jest zaburzenie odżywiania włókien nerwu pośrodkowego. To konsekwencja jego długotrwałego oraz intensywnego ucisku. Może to wynikać z pourazowych lub zwyrodnieniowych ograniczeń kanału nadgarstka.

Kolejnymi przyczynami mogą być reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie ścięgien czy przerost tkanki kostnej po wcześniejszym złamaniu nadgarstka.

Grupy ryzyka

Choroba ta wystąpić może w każdym wieku. Przeważnie jednak pojawia się u osób po 50 roku życia, z przewagą kobiet. Czasami towarzyszy chorobom reumatycznym. Zazwyczaj zajęta jest ręka dominująca, ale zdarzają się sytuacji, gdy obie są dotknięte schorzeniem.

Odpowiedzialne za wystąpienie zespołu jest przeciążenie mięśni zginaczy palców. Doświadczyć tego można, uprawiając sport: tenis, badminton, squash, gimnastykę, kolarstwo albo przy wykonywaniu pewnych rodzajów pracy: szycia, stolarstwa czy pisania na komputerze.

Istnieje także wiele czynników i okoliczności, które mogą przyczyniać się do powstawania tego rodzaju schorzeń. Rozwój zespołowi cieśni nadgarstka zapewni długotrwałe narażenia na wibracje (np. przy pracy młotem pneumatycznym), a także ciąża, cukrzyca lub wrodzony wąski kanał nadgarstka.

Leczenie Zespół cieśni nadgarstka

Leczenie jest trzy etapowe. Wstępnie stosuje się unieruchomienie, które rozpoczyna proces gojenia się tkanek poprzez oszczędzanie uszkodzonej kończyny. W takich stanach zaleca się pacjetowi zaprzestania na określony czas uprawiania sportów, takich jak: badminton, tenis, kolarstwo, a także niektórych typowo domowych czynności, które mogą powodować ból: otwierania słoików i puszek, siekania, krojenia i szycia.

Nadgarstek należy chłodzić. W tym celu najlepiej wykonać masaż kostkami lodu lub przykładanie specjalnych okładów. Dodatkowo można skorzystać z opasek uciskowych bądź bandaży elastycznych starannie opatrując nimi chorą kończynę. Pamiętajmy o uniesieniu przedramienia tak, aby dłoń znajdowała się powyżej nadgarstka.

Kolejnym etapem jest udanie się do rehabilitanta.

W przypadku tego schorzenia to konieczność. Konsultacja lekarska także jest wskazana. Lekarz prawdopodobnie zaleci przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a także skieruje na fizykoterapię, która stanowi ostatni etap kuracji. Często łączy się ją z kinezyterapią, czyli leczeniem ruchem.

Zabiegi wykonywane w takim przypadku to masaże, elektroterapia, terapia zimnem oraz ciepłem, mobilizowane są także stawy chorego. Rehabilitant powinien pomóc nam w opracowaniu skutecznego zestawu ćwiczeń, wspomagającego dalsze leczenie. W przypadku braku rezultatów w postaci poprawy stanu pacjenta możliwe jest wykonywanie zastrzyków sterydowych oraz postępowanie operacyjne.


choroby mięśni Zespół cieśni nadgarstka objawy Zespół cieśni nadgarstka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 581 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach