45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół Budd-Chiarego

Zespołem Budd-Chiarego (BCS) to choroba, w której trakcie dochodzi do powstawania skrzepów w żyłach wątrobowych.

To rzadka choroba, jednak nie ma danych co do częstości jej występowania.

Postacie choroby

Istnieją cztery postacie tego zespołu. Do pierwszej z nich zalicza się postać bezobjawową. W takim przypadku zakrzepica obejmuje przeważnie jedną żyłę wątrobową, a skutki takiego stanu nie są znacząco odczuwalne przez chorującego.

Gdy mowa o postaci ostrej to w takim przypadku zakrzepica obejmuje wszystkie 3 żyły wątrobowe. Rozwój takiej postaci jest gwałtowny i w jego trakcie obecny jest silny ból i stosunkowo szybko dochodzi do niewydolności wątroby.

Podostra postać tej choroby jest w przebiegu podobna do ostrej, jednak rozwija się mniej gwałtownie i nie towarzyszy jej aż tak silny ból.

Ostatnią oraz najczęściej występującą postacią jest forma przewlekła. Przy niej siła objawów narasta wolniej oraz sama choroba rozwija się znacznie dłużej niż w pozostałych jej odmianach.

Diagnoza

W celu zdiagnozowania tego schorzenia wykonuje się badanie USG dopplerowskie i angiografię, a także biopsję wątroby.

Czasami wykonuje się także badania krwi pod kątem enzymów wątrobowych, kreatyniny, elektrolitów, LDH, bilirubiny.

Leczenie zespołu Budd-Chiarego

Leczenie choroby uzależnione jest od jej postaci. Podczas ostrego przebiegu, potrzebny jest przeszczep wątroby.

W przypadku przewlekłej postaci wykonuje się chirurgiczne wytworzenie krążenia obocznego dla niedrożnych naczyń krwionośnych oraz stałe leczenie przeciwzakrzepowe.

Postać podostra wymaga leczenia za pomocą diuretyków, antykoagulantów, a w wyjątkowych przypadkach leczenia operacyjnego.

Dodatkowo zaleca się w takich sytuacjach specjalną dietę ograniczającą wodobrzusze oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Co istotne, po wyleczeniu 60% pacjentów przeżywa jeszcze około 10 lat.

Choroba bardzo często występuje w Azji Wschodniej oraz Afryce Południowej, jednak zdarzają się przypadki chorych także w Europie.

Profilaktycznie powinno się wykonywać kontrolne badania, a gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy udać się natychmiast do lekarza. Jak najszybsze rozpoczęcie leczenia zwiększa prawdopodobieństwo wyeliminowania choroby.


choroby układu krążenia Zespół Budd-Chiarego objawy Zespół Budd-Chiarego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach