45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa

Zespół bólowy dotyczący dolnego odcinka kręgosłupa, czyli potocznie zwane bóle krzyża są konsekwencją głównie przeciążeń, nadwyrężeń mięśni, kontuzji, a także powstałych urazów ścięgien oraz dysków. Istnieją dwie postaci takich bóli – pobolewania, które nie utrudniają w znacznym stopniu normalnego funkcjonowania oraz okresowe ostre napady, które skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Przeważnie za taki stan odpowiada zwyrodnienie oraz przemieszczenie jądra miażdżystego (galaretowatego) tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego, które często towarzyszy wrodzonemu lub nabytemu zwężeniu kanału kręgowego.

Bóle krzyża mogą być związane z procesem chorobowym dotyczącym okolic kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zmiany chorobowe dróg moczowych, dróg rodnych, narządów jamy brzusznej mogą w początkowym okresie upodabniać się do bólów krzyża pochodzenia kręgowego.

Schorzenie to posiada charakterystyczne dla siebie objawy. Jest to przede wszystkim obezwładniający ból lub stopniowo nasilająca się bolesność i sztywność zlokalizowana okolicy lędźwiowej. W wielu przypadkach dochodzi do tego pogłębiona lordoza i skolioza lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Chory przy każdym ruchu, kaszlu, kichnięciu odczuwa przeszywające bóle kręgosłupa, promieniujące do dolnych kończyn.

W leczeniu tej dolegliwości wskazane jest leżenie w łóżku, zażywanie leków przeciwbólowych oraz stosowanie miejscowo termoforu z gorącą wodą lub lodem. Gdy jednak chory musi pozostać w pozycji przymusowej ciała, to zaleca się ułożenie go na boku, z wysoko podkurczonymi obiema nogami lub w pozycji, która będzie przypominała pozycję bezpieczną. Gdy jest możliwość, by chory mógł leżeć na plecach, to nogi ustawić trzeba tak by staw biodrowy i kolanowy znajdował się pod kątem około 90°. Dodatkowo chory powinien mieć zapewnione odpowiednie łóżko, które będzie odpowiednio twarde, tak by pod ciężarem ciała nie zapadały się poszczególne jego części. Pacjent powinien pozostawać w łóżku do momentu ustąpienia ostrych dolegliwości, trwa to mniej więcej kilka dni.

W razie ustąpienia ostrych bólów wskazaniem jest rozpoczęcie leczenia fizykoterapeutycznego oraz ćwiczeń gimnastycznych. Ich celem jest zapobieganie nawrotom choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego.

U części chorych pomimo takiego leczenia niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Polega ona na usunięciu jądra miażdżystego, a także nieprawidłowości łuków kręgowych i przerostu więzadła żółtego.


Choroby układu kostnego Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa jakie daje objawy Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach