45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół antyfosfolipidowy

Zespół antyfosfolipidowy określany też jako zespół Hughesa lub zespół antykardiolipinowym to schorzenie, w którym wystąpienie przeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy krwi powiązana jest z jednym lub kilkoma objawami: zakrzepicy naczyniowej, powtarzających się strat ciąży, małopłytkowości.

Nasilenie zaburzeń immunologicznych w trakcie tego schorzenia zmienia się w różny sposób. W związku z tym jednorazowy ujemny wynik badania na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych (APL) nie wyklucza rozpoznania tego zespołu.

Objawy zespółu antyfosfolipidowy

Ten rodzaj choroby daje o sobie znać w charakterystyczny sposób. Czasami objawem jest to, że młoda kobieta nie może donosić ciąży. Kluczowy jest dokładnie przeprowadzony wywiad położniczy ukierunkowany na niepowodzenia położnicze. Ważne jest także zapytanie kobiety o przebyte poronienia, czas ich wystąpienia. Warto dowiedzieć się, czy miały u niej miejsce przedwczesne porody.

Pojawienie się patologii takich jak niewydolność łożyska, nieprawidłowy wzrost płodu czy stan przedrzucawkowy mogą także być pomocne przy diagnozowaniu tego schorzenia. Kolejnym pomocnym elementem klinicznym są objawy zakrzepicy. Jest to bardzo szerokie pojęcie. Czasami zakrzepica obejmuje naczynia tętnicze, żylne oraz włosowate. Każdy epizod związany z takimi zaburzeniami powinien być dobrze udokumentowany.

Dodatkowo powinno się zwrócić uwagę na objawy skórne takie jak siność siateczkowata czy objaw Reynauda, które mogą występować u pacjentów. Nieodłącznym elementem procesu diagnostycznego jest oznaczenie przeciwciał antyfosfolipidowych.

Ich wykrycie zwiększa prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zespołem antyfosfolipidowym. Takie kryteria noszą miano kryteriów klinicznych. Do kryteriów laboratoryjnych natomiast należą m.in. obecność antykoagulantu toczniowego w osoczu wykrytego co najmniej 2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni, metodami zaleconymi przez International Society on Thrombosis and Haemostasis, przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG lub IgM w średnim, lub dużym stężeniu (tzn. >40 GPL lub MPL, lub ELISA oraz przeciwciała przeciw β2-glikoproteinie I obecne w surowicy lub osoczu (w mianie >99. centyla) wykryte co najmniej 2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni standaryzowaną metodą ELISA. Zespół antyfosfolipidowy rozpoznaje się, gdy jest spełnione co najmniej 1 kryterium kliniczne i 1 kryterium laboratoryjne.

Leczenie zespółu antyfosfolipidowy

Przy leczeniu tego schorzenia należy mieć na uwadze to, by nie rozpoczynać go u pacjenta, u którego są obecne we krwi przeciwciała antyfosfolipidowe, ale nie pojawiają się u niego żadne symptomy, które mogą być powiązane z zakrzepicą. Gdy jednak u danej osoby występują objawy zakrzepicy oraz gdy w trakcie diagnostyki okaże się, że obecne są przeciwciała antyfosfolipidowe, to pacjenta należy leczyć przeciwzakrzepowo.

W każdym przypadku przed zastosowaniem danego leku powinno się rozważyć i przeanalizować, czy w przypadku danej osoby nie pojawiają się przeciwwskazania do ich stosowania. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę możliwość i częstość powikłań przebiegu ich stosowania.


choroby układu krążenia objawy zakrzepicy Zespół antyfosfolipidowy objawy Zespół antyfosfolipidowy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach