40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zemsta Faraona

O biegunce podróżnych mowa, gdy wydalane są trzy lub więcej stolców w ciągu 24 godzin. Ten rodzaj dolegliwości pojawia się przeważnie w trakcie podróży zagranicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o krajach o niskim standardzie sanitarno-higienicznym oraz nieprzystosowania organizmu do regionalnej kuchni.

Przyczyny biegunki podróżnych

Za ten rodzaj dolegliwości przede wszystkim odpowiedzialne są bakterie, głównie te należące do szczepów Escherichia coli, które powodują niemal połowę przypadków biegunki w zależności od lokalizacji. Pozostałe bakterie odpowiedzialne za to schorzenie to:

  • Campylobacter,
  • Shigella, Salmonella,
  • Aeromonas,
  • Plesiomonas,
  • Vibrio

Profilaktyka

W celach profilaktycznych tego schorzenia najprościej jest po prostu stosować się do podstawowych zasad higieny. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkami.
Pokarmy powinno się jedynie spożywać z zaufanych źródeł. Wskazane jest spożywanie gorących potraw. Bakterie giną w trakcie obróbki termicznej i istnieje wtedy mniejsza szansa na zatrucie.
Pamiętać należy o stałym i regularnym uzupełnianiu płynów, a po drugie, by zawsze kupować wodę butelkowaną również z pewnego źródła. Za stosunkowo bezpieczne uważa się napoje gazowane lub ciepłe napoje.
Każdy wyjazd powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ istnieje spora szansa na to, że zaleci on przyjmowanie specjalnych leków, które mogą zapobiec infekcji bakteriami.

Leczenie biegunki podróżnych

W tym celu podstawą jest spożywanie dużej ilości płynów, ponieważ biegunka sprzyja odwodnieniu organizmu.
Chorego, posyła się do leczenia ambulatoryjnego. Tam trwa obserwacja. Jeżeli objawy biegunki nie ustąpią samoczynnie, to w takim przypadku należy rozpocząć leczenie. Gdy jednak biegunka przejdzie, nie trzeba przyjmować żadnych lekarstw.
Bardzo ważna przy tym schorzeniu jest dieta. Zaleca się spożywanie lekkostrawnych produktów takich jak ryż, pszenicę czy owies. Istotnym elementem są również owoce, takie jak banany i warzywa. Należy unikać ciężkostrawnych posiłków, zwłaszcza smażonych oraz tych zawierających słodzone mleko. Należy jadać mało, ale często.

Antybiotyki stosowane są w przypadku gdy biegunka nie ustępuje. Przeważnie podaje się je w zależności od rejonu zatrucia, jak i zaawansowania choroby. Przypadki hospitalizacji występują głównie, gdy dochodzi do odwodnienia organizmu.


biegunka choroby układu pokarmowego ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych leczenie biegunki podróżnych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach