45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie środkami chemicznymi

Środkiem chemicznym można zatruć przez drogą pokarmową, oddechową oraz skórę. Leczenie uzależnione jest o substancji toksycznej, jaka wywołała zatrucie.

Zatrucie wziewne

Zatrucie wziewne jest wynikiem wdychania spalin, gazów, oparów, farb itp. Substancje, które przedostaną się do organizmu powodują przeważnie kaszel, bóle i zawroty głowy, osłabienie oraz duszności. Gdy do tego dojdzie, chorego należy natychmiast wynieść ze strefy zagrożenia. Taka osoba powinna mieć zapewniony dostęp do świeżego powietrza, aby jak najmniej chemicznej substancji dostało się do organizmu.

By uratować taką osobę, poza samym przeniesieniem jej na świeże powietrze, należy przeprowadzić sztuczne oddychanie, podać tlen oraz zrobić zimny okład na głowę. Gdy chory odzyska przytomność można podać mu do wypicia mocną kawę.

Zatrucie zewnętrzne

Substancje chemiczne mające styczność ze skóra powodują zatrucie zewnętrzne. Przykładem takich środków są np. roztwory kwasowe lub zasadowe, z których korzysta się w rolnictwie czy sadownictwie do pielęgnacji roślin.

Popularne jest zatrucie skórne, za które odpowiedzialny jest kontakt np. kwasu z ciałem. W takim przypadku należy polać poparzoną ranę wodą, a następnie 2-5%-owym roztworem wodorowęglanu sodowego. Jeżeli przyczyną zatrucia były pestycydy, które dostały się do spojówek ocznych lub jamy ustnej, należy niezwłocznie przepłukać zranione miejsce wodą lub 2%-owym letnim roztworem sody oczyszczonej.

Zatrucie wewnętrzne

Dochodzi do niego w wyniku spożycia pokarmu skropionego trującymi pestycydami, wypicia skażonego alkoholu czy innych trujących środków chemicznych. Powstaje wtedy zatrucie pokarmowe. Zależnie od tego, jaka substancja odpowiedzialna jest za takie zatrucie, sposoby leczenia są różne. Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie przyczyny.

Za taki stan odpowiedzialne może być spożycie świeżo pryskanej pestycydami żywności. Objawem tego jest stan złego samopoczucia, silne bóle głowy oraz omdlenia. Należy wtedy sprowokować wymioty (ale tylko w sytuacji, kiedy zatruty nie ma drgawek i nie utracił przytomności), wykonać płukanie żołądka i podać doustnie wodę z węglem lekarskim (2-3 łyżki węgla w proszku lub 8-10 tabletek).

W przypadku gdy przyczyną zatrucia jest wypicie większej ilości alkoholu, co objawia się drgawkami osoby zatrutej, utrata świadomości i rozszerzenie źrenic, to wtedy koniecznie trzeba podać choremu do wypicia czarną kawę (dodając 5-20 kropel amoniaku), uprzednio wywołując u niego wymioty. Dodatkowo bardzo przydatny okaże się zimny okład na głowę i okrycie kocem chorego.

Objawem zatrucia kwasem jest piekący ból w gardle, przełyku i widoczne strupy w jamie ustnej. Należy wtedy zachować ostrożność. W celu ustalenia dalszego postępowania należy zbadać oddech chorego, by upewnić się, czy w wydechu występuje odór kwasu. W takim przypadku należy podać choremu większą ilość mleka, wodę wapienną lub magnezję paloną zmieszaną z wodą, lub mlekiem. Skuteczna okazuje się także oliwa, białko, kleik i żelatyna.

Każdy przypadek zatrucia środkami chemicznymi musi zostać jak najszybciej zgłoszony pogotowiu ratunkowemu i przystąpić należy do udzielenia pierwszej pomocy. Pamiętajmy, iż liczy się każda minuta, aby nie tylko ocalić zdrowie osoby zatrutej, ale również i życie, gdyż zatrucia tego typu substancjami należą nie tylko do zatruć toksycznych, ale i śmiertelnych.




choroby układu pokarmowego Zatrucie środkami chemicznymi rodzaje Zatrucie środkami chemicznymi leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach