45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie lodami

Niemal każdy lubi lody. Ale mimo wszystko trzeba z nimi uważać, ponieważ ich spożywanie może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Są tuczące, mogą powodować anginę, przeziębienie, czy zapalenie gardła. Ale największe zagrożenie stanowi zarażenie salmonellą.

Salmonella jest bakterią, która występuje w surowym mięsie, surowych jajach, i mleku. Jest przenoszona przez produkty pochodzące od zarażonych zwierząt i produkty zanieczyszczone odchodami takich zwierząt. Do zarażenia może dojść od chorych zwierząt lub nosicieli – ludzi oraz zwierzęta. Korzystne dla niej jest ciepło, wilgoć i obecność białka. W sprzyjających warunkach, pałeczki salmonelli mogą przetrwać kilka miesięcy.

Kiedyś do zakażenia salmonellą wskutek spożywania lodów dochodziło często, ponieważ zawierały one jajka. W obecnych czasach już tak nie jest, ale istnieją inne czynniki zwiększające ryzyko zakażenia. Bakterie mogą być przenoszone poprzez odchody zwierząt i sprzyja temu sposób hodowli dzisiejszych zwierząt. Dlatego też należy zachować ostrożność w spożywaniu lodów.

Objawy zatrucia lodami

Skutkiem zarażenia salmonella są wszystkim zatrucia pokarmowe, a ich objawem jest:

  • ból brzucha
  • wymioty
  • gorączka
  • biegunka

Specyficzne dla zakażenia salmonellą jest to, że objawy już na początku są bardzo silne. Pojawiają się już po ok. 20 godz. od zarażenia i prowadzą do osłabienia i wycieńczenia.

Leczenie

Jeżeli zakażenia nie jest ciężkie, prawdopodobnie wystarczy dieta i leczenie objawowe. Powinno się spożywać posiłki lekkostrawne i niepodrażniające żołądka. Nie jest wskazane spożywanie surowych produktów, takich jak owoce i unikać kawy, herbaty i soków. Pomocne okazuje się leczenie węglem (na początek 12 tabletek rozpuszczonych w pół szklanki wody, potem co 4 godziny połowę dawki, aż do ustąpienia objawów), lub smectą, acidolakiem, czy lakcidem. Wskazane jest odpowiednie nawadnianie organizmu, ponieważ w trakcie biegunki łatwo o odwodnienie.

W przypadku gdy objawy nie ustępują po 2-3 dniach, należy zgłosić się do lekarza. Długotrwałe zakażenie skutkować może wyniszczeniem organizmu. W dodatku salmonella jest silnie zakaźna – jej pałeczki mogą występować w kale nawet do kilku tygodni po ustąpieniu objawów. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.

Profilaktyka

W tym przypadku zalecenia są stosunkowo proste. Wskazane jest unikanie spożywania lodów z niepewnych źródeł i w miejscach, których higiena może budzić wątpliwości. Kategorycznie zabrania się spożywania lodów, które były rozmrożone, a potem ponownie zamrożone.

Jeżeli lody są trzymane w domu, również trzeba pamiętać o higienie. Istotne jest unikanie kontaktu z innymi surowymi produktami, nawet jeżeli są zamrożone – mowa ut przede wszystkim o mięsie, jajkach oraz mleku. Należy je w zamrażalce trzymać w osobnych przegródkach.

Jeżeli będziemy przestrzegać tych zasad, ryzyko zarażenia jest znikome.



choroby układu pokarmowego Zatrucie lodami objawy Zatrucie lodami leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach