45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie helem

Hel uważany jest za pierwiastek, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Napełnia się nim balony, aby unosiły się w powietrzu. Wiele osób kojarzy zabawę, w której trakcie napełnia się balony helem, a następnie wdycha go – wpływa on na struny głosowe i powoduje zmianę barwy głosu. Jednak taka zabawa może być niebezpieczna dla organizmu.

Hel słabo reaguje z innymi pierwiastkami, ale za to jest dobrze rozpuszczalny we krwi. Po jego wdychaniu krew jest nasycona właśnie nim, zamiast tlenem. Pojawić się wtedy może niedotlenienie, a nawet śmierć mózgu. Wystarczy mniej niż jedna minuta wdychania tego gazu, by spowodować uszkodzenie układu nerwowego.

Objawy

Do objawów zatrucia helem zalicza się:

  • zawroty głowy
  • trudności z oddychaniem
  • utrata przytomności
  • zaburzenie równowagi

Pierwsza pomoc

Przy podejrzeniu zatrucia tym pierwiastkiem powinno się możliwie jak najszybciej udać do szpitala. Wstępnym działaniem z pewnością będzie podanie pacjentowi tlenu, by jego stężenie we krwi wróciło jak najszybciej do normy. Taki proces wspiera się poprzez umieszczenie chorego w komorze hiperbarycznej. Pod większym ciśnieniem hel nie wyrządza tak dużych szkód.

Profilaktyka

By uniknąć zatrucia helem, należy przede wszystkim używać go z rozwagą. Przeważnie kontakt z nim mamy dzięki unoszącym się w powietrzu balonikom. Ilość helu, która się w nich znajduje, przeważnie nie jest dawką zagrażającą zdrowiu, ale w celach bezpieczeństwa w niektórych państwach istnieje zakaz napełniania ich czystym helem. Większe zagrożenie stwarzają pojemniki z helem pod ciśnieniem. Wdychanie gazu w ten sposób może doprowadzić do rozerwania płuc.

Mimo wszystko do śmiertelnych zatruć dochodzi stosunkowo rzadko. Pamiętać jednak trzeba, że jest on na tyle niebezpieczny dla człowieka, że czasami jest wykorzystywany do popełnienia samobójstwa. W każdym kontakcie z nim zalecane jest zachowanie ostrożności.


choroby układu oddechowego Zatrucie helem objawy wdychanie helu Zatrucie helem postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach