40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zatrucie freonem

Freony stanowią związki chemiczne chloru, fluoru oraz węgla i określane są skrótem CFCs. Te syntetyczne gazy wykorzystywane były jako środki chłodnicze w lodówkach i chłodziarkach, ale także do produkcji lakierów oraz dezodorantów. Zakazano ich stosowania gdy stwierdzono ich szkodliwy wpływ na zdrowie oraz faunę i florę.

Szkodliwość freonów

Badacze przeprowadzali badania na temat wpływu freonów na warstwę ozonową ziemi. Zaobserwowano, że nawet niewielka ilość tych związków, która przedostaje się do atmosfery, jest szkodliwa dla środowiska. Przyczyną tego jest to, że freony należą do związków trwałych, które kumulują się w naszej atmosferze, powodując zniszczenia.

Istotny jest fakt, że nawet jedna mała cząsteczka freonu może spowodować zniszczenie nawet stu tysięcy cząsteczek ozonu, którego zadaniem jest ochrona naszej planety przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Po odkryciu tej przykrej prawdy naukowcy zaczęli rozgłaszać informacje na temat zabójczych właściwości tych związków chemicznych oraz ich destrukcyjnego wpływu na nasze środowisko.

Freony a zdrowie człowieka

Freony nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, ponieważ występują one w górnych warstwach atmosfery. Mimo wszystko ich niewielka część znajdująca się w troposferze powoduje zniszczenia warstwy ozonowej Ziemi i zagraża to człowiekowi oraz jego otoczeniu. Wszystkiemu winne są promienie ultrafioletowe oraz ich destruktywne działanie.

Promienie UV przedostają się w głąb skóry i wpływają na system odpornościowy człowieka. Za ich przyczyną może dojść do powstania rumienia oraz oparzeń słonecznych, w związku z czym tak ważne jest, by przed ekspozycją na promienie słoneczne nanieść na skórę odpowiednią ilość kremu z filtrem ochronnym. Zagrożenie stwarzają także promienie UVA, które niszczą włókna kolagenu i elastyny, znajdujące się w naszej skórze i tym samym przyspieszając proces starzenia się skóry.

Wzrost promieni UV, do którego dochodzi wskutek działania freonów może przyczyniać się także do rozwoju nowotworów skóry u ludzi, jak też do powstawania zaćmy.


choroby cywilizacyjne Zatrucie freonem objawy Zatrucie freonem skutki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach