45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie bieluniem

Bieluń dziędzierzawa stanowi bardzo toksyczną i halucynogenną roślinę zielną należącą do rodziny Solanaceae. Jego kwitnienie przypada na okres od czerwca do sierpnia, a owocowanie odbywa się od sierpnia do przymrozków. Osiąga do 1 metra wysokości. Bieluń dziędzierzawa wydziela silny i nieprzyjemny zapach. Przeważnie rośnie w śmietniskach, rumowiskach oraz ogrodach.

Cała roślina jest trująca, ale najbardziej niebezpieczne są nasiona. W ich skład wchodzą alkaloidy tropanowe które to mają działanie narkotycznie i halucynogennie. Ich działanie polega na blokowaniu niektórych receptorów układu przywspółczulnego. Bieluń silnie działa na układ oddechowy oraz obwodowy układ nerwowy.

Do zatruć przeważnie dochodzi przypadkowo u dzieci lub młodzieży eksperymentującej ze środkami odurzającymi. Śmiertelna dawka dla kilkuletniego dziecka to około 5 – 10 nasion, dla dorosłego człowieka 15 – 25 nasion.

Stany halucynacji obecne przy zatruciach bieluniem polegają przede wszystkim na furii lub szaleństwie, w odróżnieniu od zatruć innymi roślinami zawierającymi alkaloidy tropanowe. Następstwem fazy pobudzenia są stany śpiączkowe, których objawem jest uspokojenie, rozluźnienie i narastająca senność. Śpiączka może być głęboka, a zarazem fatalna w następstwach.

Charakterystyczne objawy dla tego typu zatrucia to:

  • omamy wzrokowe i słuchowe
  • szerokie źrenice
  • mocne zaczerwienie twarzy
  • gorąca, sucha i czerwona skóra
  • zahamowanie wydzielania łez, potu oraz soku żołądkowego
  • napadu kaszlu
  • suchość w jamie ustnej
  • przyspieszenie oddechu
  • tachykardia

Leczenie i pierwsza pomoc

Leczenie opiera się na możliwie jak najszybszym wykonaniu płukania żołądka z zastosowaniem węgla oraz podaniu siarczanu sodowego. Płukanie niestety jest mocno utrudnione ze względu na zaciśnięte i suche gardło chorego. Poza tym bardzo ważne jest uzupełnienie niedoborów płynów i elektrolitów. Gdy dojdzie do znacznego pobudzenia, to wtedy podaje się krótko działające środki uspokajające. Choremu aplikuje się odtrutkę – pilokarpinę, pobudzającą współczulny układ nerwowy.


choroby układu pokarmowego objawy zatrucia bieluniem Zatrucie bieluniem leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach