40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zatrucie arszenikiem

Arszenik stanowi nieorganiczny związek chemiczny, który powoduje zatrucie organizmu, a w najgorszym przypadku śmierć. Arszenik nie jest powszechnie dostępny, dlatego też zatruciem zagrożone są jedynie osoby posiadające styczność z arszenikiem.

Obecnie właśnie u tej grupy osób najczęściej diagnozuje się zatrucie arszenikiem. Są to jednak sporadyczne przypadki.
Arszenik wykorzystywany był do spędzenia płodu, czyli do przeprowadzenia aborcji u kobiet. Mimo wszystko często dawał skutki uboczne, do których zalicza się przewlekłe i nierzadko śmiertelne zatrucia kobiet. Przez jego właściwości absorpcyjne stosowano go także jako tonik, który służył w leczeniu chorób skóry. Przedawkowanie arszeniku groziło przewlekłymi zatruciami.

Obecnie, wykorzystuje się go jako lek przeciwnowotworowy, głównie stosowany w leczeniu białaczki promielocytowej. Wykorzystywany był także w przemyśle szklarskim, hutnictwie i stomatologii, jako lek do zatruć zębów.

Postępowanie przy zatruciu
Z w związku z tym, że arszenik daje podobne objawy co przy zatruciu rtęcią, należy w każdym przypadku wezwać pogotowie ratunkowe. Jest to jedyna metoda, ponieważ jedynie specjalistyczne metody lekarskie mogą pomóc w odtruciu.
Arszenik przedostawać się może do organizmu także przez skórę, włosy czy paznokcie. Dlatego też do zatrucia nie musi dojść tylko i wyłącznie z powodu wypicia tej substancji.

Leczenie zatrucia arszenikiem
Zatrucie arszenikiem leczy się za pomocą 4 metod. Przeważnie stosowane jest płukanie żołądka z dodatkiem magnezji palonej. Dodatkowo można podawać antidotum metallorum Sautera.
Kolejną metodą jest leczenie objawów zaburzeń wodno-elektrolitowych, które korzystnie wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego i zatrucie organizmu. Niekiedy stosuje się także środki chelatujące, takie jak BAL czy DMPS. Przy niskim stopniu zatrucia arszenikiem, pacjent wraca do pełni zdrowia


choroby układu pokarmowego co robić przy zatruciu arszenikiem skutki zatrucia arszenikiem
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach