45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucia grzybami

W Polce występuje wiele różnych gatunków grzybów, które mogą powodować zatrucie. Mimo wszystko jedynie muchomor sromotnikowy i jego białe odmiany (czyli muchomor jadowity i wiosenny) stanowią zagrożenie śmiertelne. Odpowiedzialne one są za niemal 90% śmiertelnych zatruć grzybami.

W wielu przypadkach muchomor bywa mylony z kanią, pieczarką łąkową oraz gąską zieloną. Odróżnia się on od nich tym, że ma dwa kołnierzyki, jeden u podstawy trzonu, a drugi zlokalizowany w jego górnej części. Warto pamiętać o tym, że rozpoznanie trującego grzyba na podstawie np. jego gorzkiego smaku lub zżółknienia po posoleniu jest błędne i zawodne.

Gdy dojdzie do zatrucia muchomorem sromotnikowym, pierwsze objawy występują dopiero po wielu godzinach po jego spożyciu. Przebieg takiego zatrucia jest bardzo ciężki i charakteryzuje go wysoka śmiertelność.

Muchomor składa się z toksycznych substancji takich jak falotoksyny i amanitotoksyny. Niestety są one odporne na wysokie temperatury i enzymy trawienne. Oznacza to, że po ugotowaniu grzyb nadal jest trujący.

Objawy, które pojawiają się po około 12 godzinach to:

  • nudności
  • wymioty
  • ból brzucha
  • biegunka
  • Po ok. dobie pojawia się:
  • żółtaczka
  • skaza krwotoczna
  • skąpomocz

Po upływie kolejnych dni dochodzi do ostrej niewydolności nerek i wątroby. Do zgonu dochodzi przy objawach śpiączki wątrobowej.

Gdy dojdzie do zatrucia innymi rodzajami grzybów takimi jak np. borowikiem szatanem lub mleczajem to w takim przypadku wystąpić mogą objawy ostrego nieżytu żołądkowo – jelitowego. Po spożyciu strzępiaków i lejkówki pojawiają się też objawy muskarynowe, takie jak ślinotok, pocenie się, łzawienie. Zjedzenie muchomora czerwonego wywołuje objawy atropinowe, czyli szerokie źrenice, omamy słuchowe i wzrokowe, pobudzenie psychoruchowe.

Pierwsza pomoc przy takim zatruciu polega na wymuszeniu wymiotów. Powinno się także zabezpieczyć zjedzoną potrawę oraz wymiociny, by móc wykonać badanie mykologiczne. W każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.


objawy zatrucia grzybami choroby układu pokarmowego Zatrucia grzybami leczenie Zatrucia grzybami postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach