45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucia cyjankami

Zatrucie cyjankami przeważnie jest przypadkowe i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Czasami taki związek jest wykorzystywany do prób samobójczych. Jego główne zastosowanie znajduje się w przemyśle. W codziennym zastosowaniu korzysta się z niego jako środka dezynsekcyjnego oraz deratyzacyjnego.

Przyczyny zatruć cyjankami

Przeważnie do zatrucia dochodzi przypadkiem. Ale i tak jest to bardzo niebezpieczne. Jony cyjankowe wraz z trójwartościowym żelazem oksydazy, blokują prawidłowe funkcje wykorzystywania tlenu przez komórki czego konsekwencją są trudności z oddychaniem. Cyjanowodór bardzo szybko przedostaje się do organizmu a tam trafia do płuc oraz pozostałych narządów, hamując w ten sposób oddychanie wewnątrzkomórkowe.

Zatrucie odbywa się przeważnie przez proces oddychania, a konkretnie przez wdychanie gazu, który wydzielany jest podczas spalania tworzyw sztucznych takich jak plastik czy z powodu wydzielających się oparów kwasu cyjanowodorowego. Często dochodzi do tego podczas różnych procesów technologicznych jak np w przemyśle galwanizacyjnym. Kolejną przyczynę zatrucia stanowią gorzkie migdały. Gdy zje się ich zbyt dużo to może dojść do zatrucia. Najczęściej na tego typu zatrucie gorzkimi migdałami, narażone są dzieci.

Źródłem zatrucia jest:

  • cyjanowodór,
  • sole rozpuszczalne,
  • sole słabo rozpuszczalne,
  • inne związki cyjanowe: chlorki lub bromki

Leczenie zatruć cyjankami

Gdy wystąpi podejrzenie zatrucia cyjankami, należy usunąć osobę zatrutą z miejsca skażonego. Dodatkowo zaleca się zabezpieczenie jej podstawowych czynności życiowych. W tym celu jednak nie można stosować techniki usta-usta, ponieważ samemu można ulec zatruciu. Po przetransportowaniu osoby w bezpieczne miejsce należy wykonywać czynności ratunkowe i natychmiast wezwać pogotowie. Gdy pacjent odzyska świadomość, można ułożyć go w pozycji bocznej.
Po przyjeździe pogotowia pacjentowi przeważnie podaje się węgiel leczniczy, który prowokuje wymioty. Podawane są także środki przeczyszczające.

Tlen stanowi podstawową odtrutkę. Wraz z nim stosowane mogą być również inne środki pomocnicze takie jak tiosiarczan sodowy oraz związki tworzące kompleksy z toksynami. Najważniejszą odtrutką jest jednak hydroksykobalamina, która wypiera cynki z organizmu. Ogólne rokowania dla pacjentów są dobre, jednak niekiedy istnieje możliwość wystąpienia śpiączki.


choroby układu oddechowego Przyczyny zatruć cyjankami Zatrucia cyjankami leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach