40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zator tętnicy środkowej siatkówki

Zator tętnicy środkowej siatkówki przyczynia się do zablokowania przepływu krwi w tkance, do której dostarczana jest krew przez tę tętnicę. Takie zmiany bardzo często są nieodwracalne i stają się przyczyną trwałej utraty wzroku.

Istnieje wiele czynników, które w konsekwencji prowadzą do powstawania zatorów. Zator tętnicy siatkówki może wywodzić się ze skrzepów z odległych części ciała, które tworzą się w wyniku chorób serca. Czasami materiał zatorowy tworzy się z bakterii przedostających się do układu naczyniowego oka z ognisk zakażenia. W niektórych przypadkach możliwe jest także pojawienie się zatorów w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak np. grypy i płonicy. Zatory tłuszczowe tworzące się wskutek urazów mechanicznych takich jak złamania czy zmiażdżenia również mogą stać się przyczyną zablokowania tętnicy środkowej siatkówki.

Najczęstsze objawy to:

  • gwałtowna i całkowita utrata wzroku
  • chory nie odczuwa bólu
  • źrenica nie reaguje na światło
  • zblednięcie i obrzęk siatkówki

Za pomocą badania dna oka okulista ma możliwość dokładnego rozpoznania, jaki obszar siatkówki został dotknięty niedokrwieniem. Badanie pola widzenia umożliwia lokalizację ubytków w tym polu, w miejscach odpowiadających niedokrwieniu siatkówki.

Istotne przy tym schorzeniu jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Jedynie w niewielkiej części wypadków, jeśli nie doszło do całkowitego zamknięcia światła naczynia istnieją szanse na skuteczne leczenie. Czasami skurcz naczyń może ustąpić samoistnie, jednak w sytuacji, gdy niedokrwienie trwa zbyt długo rokowania mogą nie być zbyt dobre.

Choremu podaje się środki rozszerzające naczynia oraz obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dodatkowo stosuje się także okrężny i intensywny masaż gałki ocznej.

Profilaktyka tego schorzenia to polega przede wszystkim na zwalczaniu chorób, które mogą przyczyniać się do powstawania zatorów, a także na niepaleniu papierosów. Nikotyna ma bardzo szkodliwy wpływ na układ naczyniowy siatkówki.


choroby oczu objawy zatoru siatkówki oka zator a choroby serca przyczyny zatoru siatkówki oka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach