40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zatkane ucho

Woskowina stanowi naturalną wydzielinę ochronną i gdy nie dzieje się nic niepokojącego, nie ma konieczności jej usuwania. Gdy jednak nagromadzone czopy woskowinowe powodują zamknięcie światła przewodu i tym samym upośledzenie słuchu, to w takich przypadkach konieczne okazuje się płukanie ucha wodą o temperaturze ok. 37 st. C.

Środkiem, dzięki któremu można rozmiękczyć woskowinę, jest 5% wodny roztwór wodorowęglanu sodowego, który wykorzystywany jest jako krople do ucha. Ułatwia, a nawet czasem zastępuje płukanie.

Ucha nie powinno się płukać po przebytym zapaleniu ucha z ubytkami błony bębenkowej oraz po niektórych operacjach. Najlepszym wyjściem, przed płukaniem jest konsultacja lekarska i poddanie się płukaniu w gabinecie lekarskim. W przypadku ludzi starszych takie płukanie powinni wykonywać jedynie specjaliści. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo rozerwania ciężkiej błony bębenkowej.


Choroby laryngologiczne przyczyny zatkanego ucha plukanie ucha Zatkane ucho leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach