45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zastrzał

Zastrzał to rodzaj zakażenia obejmującego przeważnie opuszki palców. Ropne zapalenie powierzchni palców i śródręcza po stronie grzbietowej dłoni, nie stwarza dużego zagrożenia, ponieważ stan taki nie grozi żadnymi powikłaniami, ale czasami mogą urosnąć do wielkości czyraka.

Gdy jednak mowa o ropnym zapaleniu palców i śródręcza po wewnętrznej stronie dłoni to taki stan jest poważnym problemem, ponieważ dojść może do znacznego upośledzenia funkcji ręki. W tkance dłoniowej powierzchni ręki przebiegają naczynia i nerwy, tkanka ta nie rozciąga się, a w pochewkach znajdują się ścięgna otoczone troczkami. W związku z tym obrzęki niekiedy wędrują na stronę grzbietową dłoni, gdzie tkanka jest wiotka i elastyczna. Skutkiem takiego przemieszczenia obrzęku może być utrudniona diagnoza. Czynnikiem powstawania zastrzału przeważnie jest mała rana kłuta opuszki palca. Zastrzał wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej. Nie powinno się stosować żadnych maści ani okładów. Na samym początku można czasami opanować zakażenie, poprzez kąpiele we wrzątku z dodatkiem sody lub mydła. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i nie jest bolesny. Następnie zakłada się opatrunek i unieruchamia palec aż do momentu ustąpienia stanu zapalnego.

Wyróżniamy następujące rodzaje zastrzału:

zastrzał stawowy panaritium articulare - to zakażenie w obrębie stawu, które powoduje bezpośredni uraz lub przeniesienie zakażenia z sąsiednich tkanek. Do jego objawów zalicza się ból, wysoką temperaturę oraz dreszcze, obrzęk i zaczerwienienie skóry oraz ograniczeniem ruchomości w stawie.

zastrzał skórny panaritium cutaneum - to stan zapalny, w którego trakcie tworzy się zbiornik ropy pod naskórkiem. Cechuje się bólem, który nasila się w godzinach nocnych.

zastrzał podskórny panaritium subcutaneum - stan zapalny tkanki podskórnej, ograniczony zazwyczaj do paliczka bliższego, ale w niektórych przypadkach rozprzestrzenia się także na dłoń. Charakterystyczny w tym przypadku jest ból narastający przy opuszczaniu ręki, pod uciskiem, obrzęk grzbietu dłoni, a czasami ropień z podskórną treścią ropną, widoczną pod powierzchnią skóry.


choroby skóry Zastrzał objawy zastrzał podskórny powikłania Zastrzał leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach