40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zarostowe zapalenie oskrzelików

Zarostowe zapalenie oskrzelików to stosunkowo rzadkie schorzenie, za którego powstawanie odpowiedzialne są ich włóknienie. Skutkują one zwężeniem a w niektórych przypadkach także całkowitym zamknięciem oskrzelików. W wielu przypadkach dokonuje się błędnej diagnozy tej choroby tak jak w przypadku astmy, zapalenia płuc, oskrzeli oraz rozedmy.

Przyczyny zrostowego zapalenia oskrzelików

Choroba ta powstawać może w schorzeniach tkanki łącznej a przede wszystkim RZS. Dochodzi do niej także wskutek przyjmowania leków takich jak penicylamina, czy leków zawierających sole złota. Zarostowe zapalenie oskrzelików, czasami jest także następstwem przeszczepienia organów, płuc, szpiku lub serca. Inną przyczyną może być przebieg choroby wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Choroba może pojawić się w wyniku wdychania diacetylu oraz bez uchwytnej przyczyny.

Zarostowe zapalenie oskrzelików stanowi częste zagrożenie dla pracowników, pracujących przy produkcji niektórych produktów. Chodzi tutaj głównie o osoby mające nadmierną styczność z farbami w spreju lub które przebywają przy produkcji baterii i wdychają chlorek tionylu, lub są pracownikami zakładów, gdzie wykorzystuje się środki aromatyzujące np. do sztucznego smaku masła.

Leczenie zrostowego zapalenia oskrzelików

Choroba ta jest nieodwracalna i w niektórych przypadkach konieczne okazuje się nawet przeszczepienie płuc. Kluczowy w tym przypadku jest moment rozpoznania choroby, w którym można określić, z jakim stopniem zaawansowania mamy do czynienia. W celu odpowiedniego zdiagnozowania tego schorzenia należy przeprowadzić badanie histopatologiczne wycinka płuc. Choroba daje złe rokowania. W jej konsekwencji może dojść do niewydolności oddechowej, a nawet zgonu. W niektórych przypadkach stosuje się leki immunosupresyjne, jednak ich skuteczność jest wątpliwa, nie ma żadnego skutecznego leczenia tej przypadłości.


choroby układu oddechowego jakie są przyczyny zapalenia oskrzelików Zarostowe zapalenie oskrzelików leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach