45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapaść krążeniowa

Zapaść krążeniowa stanowi ostrą niewydolność układu krążenia. Odpowiedzialny za nią jest przede wszystkim spadek objętości wyrzutowej i minutowej serca, a czasami także zmniejszenie objętości krwi krążącej w stosunku do „porażenia” poszerzonego łożyska naczyniowego.

Czas takiej zapaści wynosić może kilka sekund lub minut. W niektórych sytuacjach trwać to może nawet dłużej. Wtedy stan taki powodować może bezpośrednie zagrożenie dla życia. Zapaści, towarzyszyć może utrata przytomności, ale nie jest to reguła.

Przyczyny zapaści krążeniowej

Przyczyną zapaści krążeniowej może być niskie ciśnienie, w związku często dochodzi do niej wskutek gwałtownego wstania lub dłuższej pozycji stojącej.

Niekiedy odpowiedzialne za nią są także zatrucia lub choroby zakaźne. Do przyczyn zalicza się także obfite biegunki oraz wymioty, które powodują odwodnienie organizmu.

W niektórych przypadkach zapaść krążeniowa jest konsekwencją krwotoków oraz urazów. Innym razem jest jednym z powikłań grypy. Może być ona następstwem różnych zabiegów chirurgicznych, podczas których dochodzi do utraty dużej ilości krwi.

Stosunkowo częstą jej przyczyną jest zakrzepica, czyli zakrzep, do którego dochodzi w układzie żył głębokich. W związku z tym, że zapaść krążeniowa stanowi ostrą niewydolność układu krążenia, odpowiedzialne za nią mogą być zarówno choroby serca, jak i leki wpływające na ciśnienie krwi. Do czynników, w wyniku których może dojść do zapaści, zaliczamy także gorączkę Denga, przyjmującą postać gorączki krwotocznej.

Postępowanie

Gdy sami u siebie dostrzeżemy pierwsze symptomy zapaści, musimy za wszelką cenę usiąść i nie dopuścić do położenia głowy na kolanach. W takich sytuacjach powinno się wziąć kilka bardzo głębokich oddechów, aby nie utracić przytomności. Maksymalnie po kilku minutach krążenie powinno się ustabilizować.

Jeżeli osoba znajdująca się w naszym towarzystwie dozna zapaści, to powinniśmy ją ułożyć w pozycji poziomej, najlepiej nie używać w tym celu żadnych poduszek. By umożliwić większy dopływ krwi do mózgu warto położyć nogi wyżej niż głowę. Osobie, która doznała zapaści, można zaparzyć mocną kawę lub herbatę. Ciało może szybko ulec wyziębieniu, dlatego też należy poszkodowanego ogrzewać termoforami.

Gdy jednak taka osoba utraci przytomność, to koniecznie trzeba położyć ją na plecach, a łydki unieść w górę. Niekiedy pojawiają się także wymioty, dlatego też chorego należy położyć na boku. Dodatkowo na czoło i kark można kłaść zimne kompresy.


choroby układu krążenia Zapaść krążeniowa objawy przyczyny zapaści krążeniowej Zapaść krążeniowa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach