40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zaparcia

Zaparcia przyczyny:

Na powstawanie zaparć składa się wiele czynników. Bardzo często są one wynikiem nieodpowiedniej diety składającej się przede wszystkim z tłuszczy zwierzęcych, cukrów oraz ubogiej w błonnik, małe ilości wypijanej wody, ciąży oraz małej ilości ruchu.

Istnieją trzy podstawowe formy tej dolegliwości: mechaniczne, czynnościowe i toksyczne.

Zaparcia mechaniczne należą do cięższych odmian tego schorzenia. Ma to związek, z tym że za ich powstawanie odpowiedzialna jest mechaniczna przeszkoda znajdująca się w świetle jelita, która uniemożliwia swobodny pasaż treści jelitowej. Przykładem takich przeszkód są: kamienie kałowe, zwężenie jelita (wrzodziejące zapalenie jelita), raka jelita grubego czy stany po prześwietleniach RTG.

Przyczyną zatwardzenia czynnościowego jest osłabiona perystaltyka, czyli zdolności motorycznej przewodu pokarmowego do przesuwania jego treści z przełyku do jego końcowego odcinka. Takie zaparcia przeważnie towarzyszą chorobom, w których trakcie występuje gorączka oraz stanom wyniszczenia organizmu.

Do zaparcia toksycznego dochodzi wskutek działania substancji, które przyjmujemy. Może to być efekt uboczny zażywania niektórych leków, a także zatrucia metalami ciężkimi.

Metody na zaparcia

Zalecane jest wypijanie ok. 1,5 l wody dziennie oraz zwiększenie ilości błonnika w diecie, moreli oraz suszonych śliwek, które mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom i ich leczeniu. Dzięki nim dochodzi do zwiększenia objętości resztek pokarmowych i przynoszą one ulgę w zaparciach. Warto pamiętać, że trzeba je wprowadzać do diety stopniowo, by organizm miał czas na przystosowanie. Na prawidłową pracę jelit pozytywnie sprzyja również regularna aktywność fizyczna oraz wypracowanie sobie regularnego cyklu wypróżnień.

By pozbyć się zatwardzenia, można sięgnąć po leki przeczyszczające, ale zawsze trzeba pamiętać, że ich stosowanie nie może być długotrwałe. W sytuacji, kiedy doustne leki nie przynoszą ulgi, lekarz może zalecić czopki.

Możliwe powikłania

Ciągle powracające zaparcia wskazywać mogą na obecność komplikacji zdrowotnych lub poważnych chorób. Najczęściej są one objawem problemów z jelitem grubym. Do najczęstszych powikłań, do których dochodzi w wyniku zaparć, zalicza się pojawianie się hemoroidów, kamieni kałowych, uchyłków jelita grubego czy pojawianie się stanów zapalnych odbytu.


choroby układu pokarmowego Zatwardzenie czynnościowe Zaparcia przyczyny Zaparcia leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach