45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny zatok, do którego dochodzi w pobliżu górnych zębów. Stan zapalny obejmuje jedna lub obie strony twarzy, od korzeni górnych zębów aż do jamy nosowej. Zatoka szczękowa to parzysty rejon pneumatyczny zlokalizowany w trzonie szczęki i stanowiący największą parzystą zatokę w organizmie ludzkim.
Zapalenie zatok szczękowych może występować w formie przewlekłej, co niewątpliwie jest groźniejsze dla zdrowia, gdyż pacjent nieświadomy infekcji nie zgłosi się do lekarza tak jak w przypadku stanów ostrych.


Przyczyny zapalenia zatok szczękowych
Przeważnie za zapalenie zatok odpowiadają choroby układu oddechowego. Mowa wtedy o przewlekłych zapaleniach. Grupę ryzyka w tym przypadku stanowią osoby cierpiące na astmę oskrzelową, bądź alergiczny nieżyt nosa. Zapalenie powoduje także zwykłe przeziębienie lub grypa. Zapalenie spowodowane chorobami układu oddechowego rozciąga się po obu stronach twarzy.

Do kolejnych przyczyn tego schorzenia zalicza się choroby zębów takich jak np. przebieg ropnia przywierzchołkowego lub około zębowego, zapalenie korzenia pierwszego trzonowego lub drugiego przedtrzonowego oraz stany ekstrakcji zęba. Innym razem jest to wynik leczenia kanałowego. Wg. badań szacuje się na około 10% infekcji pochodzenia zębowego. W tym przypadku zapalenie jest jednostronne.


Powikłania

Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Zapalenia kości, szpiku kostnego ścian zatoki.
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu.
  • Zapalenie tkanek oczodołu lub ropniem.


Diagnostyka
By poprawnie zdiagnozować ten rodzaj schorzenia należy przede wszystkim przedstawić lekarzowi zaobserwowane objawy. Czasami wymienienie objawów wystarczy lekarzowi, by mógł poprawnie zdiagnozować chorobę. W przeciwnym przypadku lekarz może zlecić wykonanie doraźnych badań rynoskopii przedniej, która polega na oglądaniu ujścia zatok przy pomocy wziernika błony śluzowej. Chorobę diagnozuje się także na podstawie klinicznego obrazu. W tym celu wykonuje się tomografię komputerową głowy, choć czasami wykorzystywane są także zdjęcia RTG. Gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej, niepodatnej na empiryczną antybiotykoterapię, przeprowadza się endoskopię nosa i zatok. Alergiczno pochodne przyczyny zapalenia zatok diagnozowane są poprzez wykonanie badań krwi oraz testów alergicznych.


Leczenie zapalenia zatok szczękowych
Ten rodzaj zapalenia można leczyć za pomocą antybiotyków. W przypadku gdy przyczyną są wirusy, to stosuje się leczenie objawowe, które przydziela lekarz po przeprowadzonym wywiadzie. Czasami występuje konieczność leczenia inwazyjnego zmian w jamie nosa lub zatok, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej operacji związanej z prostowaniem przegrody nosowej lub endoskopowego udrożnienia zatok szczękowych.


Choroby laryngologiczne Przyczyny zapalenia zatok szczękowych Zapalenie zatok szczękowych leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach