45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie wsierdzia

Zapalenie wsierdzia to choroba zakaźna i zależnie od przyczyn jej powstawania rozróżniamy bakteryjne zapalenie wsierdzia i reumatyczne zapalenie wsierdzia. Do powstania choroby dochodzi, gdy bakterie przedostaną się do krążącej krwi, przeważnie z jamy ustnej, ale czasem z innych części ciała.

Konsekwencją zakażenia bakteriami jest uszkodzenie zastawek i warstwy wyścielającej wnętrze serca. Brak leczenia tego schorzenia może prowadzić do zagrożenia życia.

Bakteryjne zapalenie wsierdzia

Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest zazwyczaj jedną ze składowych ogólnoustrojowego zakażenia określanego jako posocznica. Za jego powstawanie odpowiadają bardzo zjadliwe bakterie, z którymi osłabiony układ odpornościowy nie jest w stanie sobie poradzić. Proces zapalny zajmuje przeważnie zarówno wsierdzie ścienne, jak i zastawki. Na zastawkach tworzą się różne nacieki zapalne w postaci nieregularnych wyniosłości (mikroropnie), doprowadzające do owrzodzeń, przedziurawień i tym samym do różnorakich zniekształceń zastawek, czyli do powstania wad serca, dających możność wysłuchania szmerów patologicznych.

Bakteryjne zapalenie wsierdzia może mieć charakter burzliwy, ciężki lub ostry, jak to ma miejsce przy ciężkim ogólnoustrojowym zakażeniu z gorączką. Choremu doskwiera bardzo duże osłabienie, bardzo szybka akcja serca i z trudem się porusza oraz łatwo męczy.

Pierwsze symptomy podostrego bakteryjnego zapalenia wsierdzia to przede wszystkim przedłużające się po drobnych zabiegach operacyjnych stany podgorączkowe, przy których czasami obecne są także dreszcze. Następnie pojawia się postępujące pogorszenie samopoczucia, ogólne osłabienie, łatwe męczenie się, niekiedy poty, bóle stawów i coraz wyraźniej nasilająca się niedokrwistość.

Reumatyczne zapalenie wsierdzia

Reumatyczne zapalenie wsierdzia przeważnie jest skutkiem wciągnięcia w proces zapalny wsierdzia lub całego mięśnia sercowego w przebiegu gorączki reumatycznej. Gorączka reumatyczna to stan ogólnoustrojowego odczynu nadwrażliwości, do którego dochodzi za sprawą istniejących w organizmie zakażeń ogniskowych. Zapalenie obejmuje całą tkankę łączną. Zlokalizowane jest przeważnie w sercu. A szczególnie we wsierdziu i sierdziu.

Bardzo często jako konsekwencją przebytego reumatycznego zapalenia wsierdzia są różne wady serca i ich konsekwencje, a także nawroty i zaostrzenia omawianego procesu chorobowego.

Reumatyczne zapalenie wsierdzia to ogólnoustrojowa choroba określana jako gorączka reumatyczna, której towarzyszą ewentualne patologiczne zjawiska wysłuchiwane w sercu. W przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia wsierdzia w reumatycznym zapaleniu wsierdzia zarówno miejscowo na zastawkach, jak i posiewach z krwi zazwyczaj nie stwierdza się drobnoustrojów.

Takie objawy nie muszą wcale oznaczać zapalenie wsierdzia, niemniej stanowią dostateczne przesłanki do zasięgnięcia porady lekarskiej.




choroby układu krążenia bakteryjne zapalenie wsierdzia leczenie reumatyczne zapalenie wsierdzia objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach