45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie wielomięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe w skrócie PM (polymyositis) polega na powstaniu stanu zapalnego obejmującego co najmniej kilka mięśni, zazwyczaj szkieletowych. Zmiany zapalne czasami dotyczyć mogą też serca, stawów, płuc, przewodu pokarmowego, czy też naczyń krwionośnych.

Przyczyny zapalenia wielomięśniowego
Do tej pory nie udało się ustalić, jakie są przyczyny tego schorzenia, ale uważa się, że duże znaczenie mają czynniki autoimmunologiczne. Przyczyną PM może być zakażenie wirusowe. W tym przypadku bardzo często dochodzi do schorzenia autoimmunologicznego. Układ odpornościowy jest zbyt aktywny w walce z wirusem, np. grypy, HIV i skutkiem tego jest niszczenie własnych komórek organizmu oraz tkanek. Za chorobę odpowiedzialne mogą być także zmiany naczyniowe. Należy wspomnieć, że szczególnie narażone na zapalenie wielomięśniowe są osoby, które posiadają antygen HLA-DR3.

Przebieg i rokowania
Za zapalenie wielomięśniowe odpowiedzialna jest nadmierna produkcja limfocytów B oraz autoprzeciwciał. Pomiędzy włóknami, wokół żylnych naczyń krwionośnych powstają nacieki zapalne. Istnieje kilka stadiów tej choroby, m.in. ostry, podostry lub przewlekły. W przypadku gdy PM zaatakuje mięsień sercowy lub mięśnie odpowiedzialne za oddychanie, to konsekwencją tego może być bezpośrednie zagrożenie życia.

Jeśli chodzi o rokowania, to pięcioletnie przeżycie dotyczy około 50% chorych. Jeżeli leczenie jest właściwe, a płuca i serce działają prawidłowo, to prawdopodobieństwo przeżycia dziecięciu lat od zdiagnozowanej choroby dotyczy 80% chorych.
Często się zdarza, że zapalenie wielomięśniowe towarzyszy innej chorobie reumatycznej, np. chorobie tkanki łącznej. Zwiększa również, aż dwukrotnie istnienie nowotworu złośliwego. Ryzyko rozwoju raka rośnie wraz z wiekiem.

Cztery kryteria rozpoznawcze zapalenia wielomięśniowego
Według Bohana i Petera, gdy są spełnione wszystkie cztery kryteria, to w takiej sytuacji PM jest pewne, jeżeli trzy, to prawdopodobne, a jeżeli dwa, wtedy zapalenie wielomięśniowe jest możliwe.
Dochodzi do narastającego osłabienia mięśni pasa barkowego lub biodrowego.
Obraz histologiczny wskazuje na zapalenie wielomięśniowe.
Pojawia się zwiększona aktywność kinazy keratynowej aldoazy w surowicy.
Dostrzegalne są cechy pierwotnego uszkodzenia mięśni w elektromiografii.

Leczenie zapalenia wielomięśniowego
Na chwilę obecną nie ma skutecznego lekarstwa, dzięki któremu można by wyleczyć tę dolegliwość. Leczenie ma charakter tylko i wyłącznie objawowy. Gdy choroba zaostrza się, to w takiej sytuacji konieczne staje się przyjmowanie preparatów kortyzonowych. Gdy mimo zażywania odpowiednich środków nie daje to pożądanych efektów, konieczne jest włączenie do leczenia leków immunosupresyjnych. W ostrej fazie choroby tylko ćwiczenia bierne mogą zapobiegać przykurczom mięśni. Skuteczne okazują się ćwiczenia w wodzie. Istotny jest również odpoczynek w pozycji leżącej. Jeżeli zapalenie wielomięśniowe współistnieje z nowotworem, bardzo często konieczna jest operacja, także chemioterapia lub radioterapia.


zapalenie mięśni choroba mięśni choroby mięśni Zapalenie wielomięśniowe leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach