45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie wątroby

Do zapalenia wątroby dochodzi stosunkowo często i przeważnie jest ono konsekwencją kontaktu z wirusami, bakteriami bądź drobnoustrojami. Przyczyn doszukiwać się można także w alkoholu, lekach, a także substancjach chemicznych. Na wirusowe zapalenie wątroby określane żółtaczką cierpi około stu milionów osób na całym świecie.

Pierwsze objawy tego schorzenia przypominać mogą grypę i dochodzi wtedy do uszkodzenia komórek wątroby zwanych hepatocytami. Istnieją wirusowe zapalenia wątroby typu A, B, D, C, G i E, gdyż do tej pory wykryto sześć wirusów wywołujących tę chorobę. Wpływają one w różny sposób na przebieg i nasilenie schorzenia. Przeważnie spotykane typy tej choroby to A i B. Wirusowe zapalenie wątroby typu C zdarza się dużo rzadziej, a większość osób nawet nie wie, że jest zakażone.

Wczesnym, ostrzegawczym objawem zapalenia wątroby są bóle pod prawym łukiem żebrowym. Pierwsze symptomy tego schorzenia przypominać mogą grypę, ponieważ pojawia się: osłabienie, ból głowy, niekiedy bóle stawów, często nudności z pobudzeniem do wymiotów, wstręt do potraw mięsnych i tłuszczów, do alkoholu i papierosów, zaparcie, biegunki i wzdęcia. W wyniku lekkiego powiększenia wątroby występują bóle w prawym podżebrzu. Częstym symptomem jest też lekka gorączka i swędząca, pokrzywkowata wysypka. W drugiej fazie choroby żółkną twardówki oczu i skóra, ciemnieje mocz. Gorączka normuje się. Stolec staje się odbarwiony. Niekiedy powiększają się węzły chłonne karkowe oraz śledziona. Żółtaczka przybiera na sile przeważnie w trakcie pierwszych trzech tygodni. Stosunkowo rzadko zapalenie wątroby przebiega bez objawów żółtaczkowych. Brak rozpoznania powoduje zagrożenie zakażeniem otoczenia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A określane jest jako choroba brudnych rąk, ponieważ w tym przypadku na zakażenie najczęściej mają wpływ złe warunki sanitarno-higieniczne, występujące np. w publicznej ubikacji czy stołówce. Choroba łagodniej przebiega w przypadku dzieci, które często stają się głównym źródłem infekcji dla dorosłych. Objawy u dzieci to głównie: wymioty i ciemny kolor moczu, skóra i oczy przybierają charakterystyczny żółtawy odcień. U około 15% pacjentów zdarza się, że wyleczona choroba znowu powraca.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest groźną odmianą schorzenia, która pochłania każdego roku prawie 2 miliony istnień. Co piąta osoba w Polsce po zachorowaniu umiera wskutek marskości wątroby, a wirus nierzadko powoduje zmiany patologiczne w takich narządach jak serce i nerki. Ryzyko zachorowania związane jest z kontaktem z krwią, śliną i spermą osoby zakażonej.


choroby zakaźne dieta a zapalenie wątroby leczenie zapalenia wątroby zapalenie watroby a ciąża
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach