45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego przyjmuje kilka form, ale przeważnie jest to wyprysk lub wyprzenia zajmujące przewód słuchowy zewnętrzny, niekiedy nawet całą małżowinę uszną.

Do jego objawów zalicza się:

Świąd, uczucie napięcia skóry, ból. Powstają zmiany zapalne skóry i staje się ona czerwona, rozpulchniona, pokryta zaschniętą wydzieliną. Specyficzne dla tego stanu jest uczucie zatkania oraz osłabienie słuchu.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia ucha. Ostre oraz przewlekłe.

Ostre spotykaną są przeważnie u dzieci, chociaż zapadają na nie również dorośli. Dziecku doskwiera ból ucha, mówi, że coś mu w nim przeszkadza; osoby dorosłe określają ten stan jako uczucie napięcia i pełności w uchu. Dochodzą do tego także objawy ogólne takie jak: gorączka, u dzieci często wysoka, dochodząca do 40 stopni Celsjusza, oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Niewyleczone do końca ostre zapalenie, po którym pozostaje otwór w błonie bębenkowej, może przejść w stan przewlekły.

W trakcie leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego poza samym stosowaniem antybiotyków pacjentowi podaje się także leki przeciwbólowe i kropelki do nosa, obkurczające błonę śluzową. W okresie uwypuklenia błony bębenkowej niezbędne może stać się jej nacięcie, zwane paracentezą.

Przy leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego konieczne jest też odsysanie wydzieliny oraz oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Potrzebne są również krople z antybiotykiem wkraplane do ucha.


Choroby laryngologiczne Zapalenie ucha zewnętrznego objawy leczenie oslabienia słuchu zapalenie ucha u noworodka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach