45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego to choroba, za której powstawanie odpowiedzialna jest infekcja wirusowa. Szczyt jej występowania przypada na okres jesienno-zimowy dotyczy przede wszystkim dzieci. Ucho środkowe zbudowane jest z błony oraz jamy bębenkowej, trąbki Eustachiusza oraz kosteczki słuchowej: młoteczka, kowadełka, strzemiączka.

Czasami schorzenie to jest powikłaniem innych chorób a innym razem bywa wynikiem przebywania w miejscu o natężonym poziomie bakterii i kontaktu z ludźmi. Przyczyną zapalenia może być m.in.: odmienna budowa wnętrza ucha, częste choroby wirusowe i stany zapalne dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, rozszczep podniebienia, alergia, braki immunologiczne, osad z palenia tytoniu, a także pobyt w tłumnych miejscach.

Diagnostyka zapalenia ucha środkowego
By dokonać poprawnej diagnozy tego schorzenia, wykonać trzeba specjalistyczne badania. Chodzi tu przede wszystkim o badanie otoskopowe, czyli tak zwane wziernikowanie oraz kontrolę słuchu. Dodatkowo wykonuje się także badanie mikroskopowe ucha, podczas którego sprawdza się zmiany w błonie bębenkowej. Można także wykonać zabieg tomografii komputerowej kości skroniowych, którego celem jest wykazanie zakresu zmian zapalnych w uchu środkowym. Na podstawie wyników powyższych badań wyznaczany jest odpowiedni plan leczenia operacyjnego.

Leczenie zapalenia ucha środkowego
Leczenie zapalenia ucha środkowego jest procesem długotrwałym i czasami choroba ta lubi powracać. Istnieje kilka metod leczenia stanu zapalnego, które dobierane są przez lekarza na podstawie wykonanych badań. W trakcie leczenie stosuje się leki, których zadaniem jest obkurczenie błony śluzowej nosa oraz błony w miejscu połączenia się nosa i gardła. Dzięki temu uzyskuje się większą drożność trąbki słuchowej. Kolejnymi używanymi preparatami są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejszające ból, obrzęk i poczucie dyskomfortu. Stosuje się również antybiotyki lub sulfonamidy. Ostatni sposób leczenia stanowi nacięcie błony bębenkowej przy uwypukleniu. Zabieg ten wykonywany jest chirurgicznie i ma zapewnić wyciek ropy spod błony.




choroby zakaźne stan zapalny ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego objawy Zapalenie ucha środkowego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach