40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego

Ten rodzaj zapalenia dotyczy tęczówki oraz ciała rzęskowego w tym samym czasie. Odpowiedzialne za nie są zakażenia bakteryjne lub wirusowe oraz odczyny alergiczne. Czynnik chorobotwórczy przedostaje się do tęczówki i ciałka rzęskowego poprzez krew.

Źródłem zakażenia mogą być też ogniska zapalne w istniejące w różnych narządach, np.: w zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym itd.

Przebieg choroby może być ostry lub przewlekły. W przypadku zapalenia ostrego występują silne bóle oka, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia ostrości wzroku. Oko przybiera sinoczerwone zabarwienie, a tęczówka zmienia swój kolor na zielonkawy lub brunatnawy. Źrenica zwęża się często i ulega zniekształceniu na skutek zrostów zapalnych.

Zapalenia przewlekłe występuje znacznie rzadziej niż ostre, a jego objawy mniej dają się we znaki. W tęczówce tworzą się nacieki guzkowate, szarawe lub żółtawe, widoczne czasem nawet gołym okiem. Przyczyną jest najczęściej gruźlica, sarkoidoza lub kiła.

Leczenie tego rodzaju zapalenia prowadzić musi okulista w warunkach szpitalnych. W początkowym okresie tej choroby diagnoza może być utrudniona i łatwo ją pomylić z ostrym zapaleniem spojówek lub ostrym zapaleniem jaskry, w związku z czym leczenie przez niespecjalistę może opóźnić prawidłowe rozpoznanie. U wielu osób choroba ma charakter nawrotowy i doprowadza w końcu do jaskry następczej i zaćmy.


choroby oczu kiła a zapalenie tęczówki Zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach