45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie tchawicy

Te same wirusy, które są odpowiedzialne za zapalenie krtani, są także przyczyną zapalenia tchawicy. Wirusy przedostają się coraz dalej i atakują kolejne organy. Objawem tego jest bardzo dokuczliwy, suchy kaszel wraz z odkrztuszaniem.

Kaszel staje się intensywniejszy zwłaszcza po położeniu się do łóżka. Dodatkowym objawem tej choroby jest stan podgorączkowy i duszność. Zapalenie tchawicy trwa z reguły od 4 do 7 dni.

Organizm potrafi sam uporać się z tym schorzeniem.

Przy tej chorobie wskazane jest unikanie dymu oraz zapylenia. Trzeba także przerwać palenie papierosów. Na to schorzenie cierpią zwłaszcza palacze.

W trakcie tej choroby można stosować leki wykrztuśne, od 17 natomiast leki hamujące odruch kaszlu. Duże znaczenie ma przyjmowanie sporej ilości płynów po to, by oskrzela były stale nawilżone. Nawilżone oskrzela produkują wydzielinę pomocną w pobudzaniu tchawicy do kaszlu.

Chory powinien zażywać witaminę C oraz witaminę A lub beta-karoten.

Pomocne okazuje się też picie soku marchwiowego, ponieważ zawarty w nich beta-karoten przyspiesza regeneracje błon śluzowych, a płyn dodatkowo nawilża śluzówkę. Pomocna jest też lekkostrawna dieta bogata w pomarańcze i ciemnozielone warzywa i owoce.


choroby układu oddechowego Zapalenie tchawicy objawy Zapalenie tchawicy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach