45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie szpiku i kości

Zapalenie szpiku i kości to choroba, do której dochodzi w wyniku reakcji zapalnej. Potocznie określa się ją mianem chorób zakaźnych, które atakują szpik i kości. Stanowi ona grupę chorób najtrudniejszych do wyleczenia.

Przyczyny zapalenia szpiku i kości

Przyczyny uzależnione są od wieku. W przypadku młodych ludzi, zwłaszcza niemowląt i małych dzieci za zapalenie odpowiada zakażenie bakteryjne krwi. Przeważnie obejmuje kości udowe i ramienne. U dorosłych głównie atakowany jest kręgosłup. Do kolejnych przyczyny zalicza się na przykład zabiegi chirurgiczne, infekcje lub zakażenia. Najczęstszym sposobem jest jednak przedostanie się do organizmu bakterii gronkowca. Później przedostaje się ona wraz z krwią do kości. Grupę najbardziej narażoną na tego typu chorobę stanowią osoby z cukrzycą, jednak najbardziej zagrożeni są chorzy z ludzkim wirusem upośledzenia odporności, czyli z wirusem HIV.

Przebieg choroby

Ten rodzaj choroby wystąpić może u każdego człowieka, ale częstość jest zależna od wieku. Największe zagrożenie występuje u niemowląt oraz osób w podeszłym wieku. Przebieg choroby jest różny. Czasami choroba atakuje od samego początku z dużym nasileniem, a innym razem stopniowo i łagodnie. Pierwsze objawy są bardzo różnorodne, ale najczęściej jest to gorączka oraz ból w miejscu zakażenia. Objawy te mogą być bardzo podobne do wielu innych chorób, dlatego wymagana jest wizyta u lekarza, który powinien zdiagnozować chorobę.

Diagnoza zapalenia szpiku i kości

Diagnoza jest przede wszystkim oparta na badaniu klinicznym. Nie występują wraz z nią objawy takie jak dreszcze, ból głowy lub poty. W celu dokładniejszej diagnozy należy wykonać badania radiologiczne oraz testy laboratoryjne. Wszystko to pomoże sprecyzować i ustalić chorobę.

Leczenie i powikłania zapalenia szpiku i kości

Przeważnie w trakcie leczenia podaje się antybiotyki. Czasami podaje się także leki przeciwbólowe. Środki bakteriobójcze zazwyczaj podawane są drogą pozajelitową i charakteryzuje je niska toksyczność. Stosunkowo rzadko przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. W jego trakcie wycina się zakażone fragmenty kości. Na koniec stosuje się specjalne miejscowe maści i preparaty, które przyśpieszają gojenie oraz zmniejszają ból.

Choroba jest zakaźna i w konsekwencji prowadzić może do wielu powikłań, jednym z nich może być ropień lub przetoka ropna na skórze. Innymi częściej występującymi powikłaniami jest na przykład złamanie kości lub rozwoju zakażenia, czyli popularna gangrena, jednak to bardzo rzadki przypadek.


choroby zakaźne Zapalenie szpiku i kości objawy Zapalenie szpiku i kości leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach