40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zapalenie sutka

Zapalenie gruczołu sutkowego stanowi bardzo częste powikłanie okresu laktacji. Statystycznie pojawia się ono u około 20% kobiet w przypadku 6-miesięcznego okresu karmienia piersią. Niekiedy zapalenie sutka obejmuje tkankę łączną znajdującą się pomiędzy przewodami mlecznymi (cellulitis), przewodów mlecznych (adenitis), a czasami dochodzi także do powstania ropnia. Adenitis powstaje u około 24% kobiet z cellulitis. Ropień piersi to schorzenie spotykane u 5% kobiet cierpiących na zapalenie sutka.

W niektórych przypadkach zapalenie sutka powstaje także poza okresem laktacji, ale są to rzadkie przypadki. Stanowi to tzw. pozapołogowe zapalenie sutka. Rozróżnić można dwa szczyty zachorowania - u kobiet przed 30 rokiem życia (60% przypadków) i pomiędzy 50 a 60 rokiem życia.

Skutki oraz powikłania
Ten rodzaj schorzenia może dawać ogólne objawy takie jak gorączka czy dreszcze. Czasami dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych w dole pachowym. W niektórych sytuacjach powstaje otorbiony ropień. Zapalenia sutka powstałe poza okresem połogu częściej przechodzą w stan przewlekły.

Profilaktyka
W jej trakcie najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny w czasie połogu i przez cały okres karmienia piersią (laktacji).

Kiedy do lekarza
Z lekarzem należy się bezzwłocznie skontaktować w razie wystąpienia bólów, zaczerwienienia lub obrzmienia sutków. Ważne jest ustalenie, czy pod maską zapalenia nie rozwija się inne schorzenie (np. mastopatia). Utrzymywanie się dolegliwości w rzadkich przypadkach może doprowadzić nawet do rozwoju raka sutka.

Leczenie
W jego trakcie podawane są antybiotyki. W poważniejszych przypadkach można próbować zapobiegać rozwojowi ropnia stosując okłady z borowiny (szczególnie “Fango”) lub maści dziegciowych (maści “ściągające”). W sytuacji, gdy doszło do wytworzenia otorbionego ropnia, najwłaściwszym leczeniem jest jego nacięcie w celu umożliwienia ujścia ropy.


Choroby kobiece Zapalenie sutka objawy zapalenie sutka leczenie karmienie piersią a zapalenie sutka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach