40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie sromu

Normalnie w sromie, pochwie, a także kanale szyjki macicy znajduje się wiele drobnoustrojów, które przy sprawnie działającym układzie obronnym organizmu są jedynie potencjalnym zagrożeniem.

Specyficzne warunki tego obszaru, czyli wilgotność oraz bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu sprzyjają rozwijaniu się infekcji.

Do zapalenia sromu przeważnie dochodzi w wyniku zaniedbań higienicznych, urazów mechanicznych lub zakażeń (gronkowcowych, grzybiczych, rzęsistkiem pochwowym, krętkiem kiły i innymi). W niektórych przypadkach odpowiedzialne za nie jest podłoże alergiczne (uczulenie na środki czystości).

Leczenie opiera się na stosowaniu nasiadówek i - zależnie od tego, z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia - stosowaniu okładów z różnych ziół, np. z rumianku. Czasami stosuje się także okłady z octanu glinu.

Podstawą higieny osobistej jest stosowanie bawełnianej bielizny. Dodatkowo zaleca się ograniczenie kontaktów seksualnych. W ciężkich przypadkach zastosować można antybiotyk podawany doustnie, domięśniowo lub dożylnie (oczywiście korzysta się z niego w przypadku zakażenia drobnoustrojami, na które ten antybiotyk podziała).


choroby układu rozrodczego Zapalenie sromu objawy zapalenie sromu leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach