45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek należy do grupy najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Charakterystyczne objawy dla tego typu dolegliwości to: zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego czy też "piasku" pod powiekami, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek.

Istnieją trzy grupy zapalenie spojówek. Są to:

  • Zapalenia spojówek wywołane zakażeniami.
  • Zapalenia spojówek niezakaźne.
  • Zapalenia spojówek autoimmunologiczne.
  • Zakaźne zapalenie spojówek

Leczenie zapalenia spojówek powinno się rozpocząć jak najszybciej. Krople lub maści do oczu wykazują dużą skuteczność zarówno przy alergii, jak i infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych. Krople są wodniste w związku z czym szybko usuwane z oka. Dlatego też trzeba je aplikować nawet co 3-4 godziny. Maści mają gęstą konsystencję i pokrywają spojówkę cienką warstwą, która dość długo utrzymuje się. Dlatego można je stosować tylko 2-4 razy dziennie.

W przypadku ciężkich zakażeń może być konieczne podawanie antybiotyków nie tylko w kroplach czy maści, ale także w postaci tabletek, czy zastrzyków. W niektórych przypadkach w celu odpowiedniego dobrania antybiotyku, konieczne jest pobranie ze spojówki gromadzącego się tam wypływu, aby w laboratorium można było zidentyfikować rodzaj bakterii i określić, na jaki antybiotyk są najbardziej wrażliwe.

Leczenie zapalenia spojówek trwa najczęściej 10-14 dni, a widoczna poprawa jest już po 7 dniach leczenia.


choroby oczu zapalenie spojówek przyczyny powikłania zapalenia spojowek
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach