45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek jest schorzeniem okulistycznym. Przy takich stanach zapalnych, naczynia krwionośne stają się silnie wypełnione krwią, czego skutkiem jest zaczerwienienie i obrzęk oka. Ujścia gruczołów łzowych, łojowych i potowych, zlokalizowane w spojówce, są odpowiedzialne za wytwarzanie wydzieliny, która towarzyszy temu schorzeniu.
Istnieje wiele rodzajów tego schorzenia. W związku z tym można wyróżnić kilka czynników odpowiedzialnych za jego pojawianie się u dzieci. Stan zapalny zazwyczaj pojawia się nagle i może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Zapalenia spojówek o typie infekcyjnym

Czynniki bakteryjne oraz wirusowe stanowią najczęstsze przyczyny występowania zapalenia spojówek. W przypadku ostrych zapaleń, w których wymazy z worka spojówkowego dają wynik negatywny, należy myśleć raczej o zakażeniu wirusowym.

Zapalenia bakteryjne wywołane są przez bakterie Streptococcus lub Staphylococcus. W przypadku takiego zapalenia pojawia się śluzowo-ropna lub ropna wydzielina w worku spojówkowym, przekrwienie spojówek oraz niewielki obrzęk.
Za zapalenia wirusowe odpowiedzialne są adenowirusy. Specyficzne objawy dla zapaleń wirusowych to: łzawienie, zaczerwienienie oraz odczucie obecności ciała obcego pod powieką. W późniejszej fazie zapalenie może obejmować również rogówkę, powodując przewlekły i trudny do wyleczenia charakter schorzenia.

Zapalenia grzybicze, których przyczyną jest zazwyczaj wcześniej stosowana antybiotykoterapia lub leczeniem sterydami. Nie dają one charakterystycznych objawów. Przeważnie występuje dyskomfort w obrębie oka oraz niewielkie dolegliwości bólowe. Tego typu schorzenie niegdyś występowało rzadko, ale obecnie pojawia się coraz częściej.

Zapalenia spojówek o charakterze nieinfekcyjnym

Zapalenia alergiczne, którym towarzyszy świąd, pieczenie oraz obecność wodnistej, surowiczej wydzieliny w worku spojówkowym. Ten rodzaj zapaleń pojawia się u dzieci sezonowo (np. na wiosnę) lub całoroczne (w postaci atopowego zapalenia spojówek, towarzyszącego atopowemu zapaleniu skóry). Jeden z typów zapalenia alergicznego związany jest z nadwrażliwością na kosmetyki bądź leki podawane miejscowo. Zapalenia olbrzymiokomórkowe są powiązane z noszeniem szkieł kontaktowych. Występują najczęściej u osób, które cierpią na astmę oskrzelową, katar sienny czy u alergików uczulonych na sierść zwierząt.

Zapalenie odczynowe stanowi kolejny typ zapalenia spojówek, które może pojawić się u dzieci. Na jego powstawanie mają wpływ czynniki zewnętrzne, do których zalicza się: pył, wysoka temperatura, światło, dym, wiatr czy woda morska lub chlorowana. Ich działanie wywołuje odczyny alergiczne. Takie zapalenie może wystąpić także u dzieci, które siedzą długo przed monitorem. W obecnych czasach, długotrwałe, nadmierne korzystanie z komputera jest jedną z najczęstszych przyczyn powstania zapalenia spojówek u dzieci. Zależenie od tego, jaki czynnik powoduje tę dolegliwość pojawić się może: pieczenie, swędzenie oraz łzawienie oczu.

Zapalenie chemiczne to ostatni typ zapalenia, za który odpowiedzialna jest obecność kwasu lub zasady w oku. Łagodniejsze oparzenia chemicznymi substancjami wywołują zapalenie spojówek. Należy wtedy przepłukiwać oko aż do osiągnięcia odpowiedniego pH (w granicach 6-8). Można zastosować też środki przeciwbólowe.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci
W początkowym stadium zapalenia spojówek lub gdy jego przebieg jest łagodny korzystać można z kropli do oczu, najlepiej takich, które nie zawierają konserwantów, niewywołujących alergii. Powinny być one bezpieczne także dla osób, które stosują soczewki kontaktowe. Składnikiem takich kropli powinien być świetlik oraz nagietek lekarski. Warto mieć na uwadze by krople lub okłady podawać dziecku po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ samodzielnie możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Leczenie ostrego zapalenia spojówek uzależnione jest od tego, z jakimi objawami mamy do czynienia i zazwyczaj wymaga interwencji lekarskiej. W przypadku gdy pojawi się stan zapalny o podłożu bakteryjnym, należy zastosować krople z antybiotykiem lub sulfonamidami, gdyż skracają one czas występowania infekcji oraz łagodzą jej przebieg. Bardzo często do worka spojówkowego aplikowane są także substancje, stanowiące substytuty łez, dzięki czemu wyeliminowane zostają czynniki przyspieszające wysychanie oka.
W przypadku alergicznego zapalenia spojówek należy wyeliminować alergen oraz przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Ulgę dzieciom przyniosą także leki odczulające przepisane przez lekarza.

Profilaktyka
Wpływ na pojawienie się wirusowego oraz bakteryjnego zapalenia spojówek ma obniżona odporność. Wirusowy typ jest zaraźliwy i przenosi się przez dotyk, w związku z tym wskazane jest by chore dziecko nie dotykało rękami oczu. Wydzielinę z oczu usuwamy chusteczką lub gazikiem jałowym, po czym dokładnie myjemy ręce.

W trakcie choroby albo zaraz po niej dziecko powinno unikać kontaktu z rówieśnikami. Bawiąc się wspólnymi zabawkami i używając tych samych przedmiotów, szybko dojdzie do zakażenia.
W przypadku alergicznego, chemicznego oraz odczynowego zapalenia spojówek, należy wyeliminować czynniki, które wywołały u dziecka stan zapalny.


nowotwory zapalenie spojówek u dzieci przyczyny zapalenia spojówek u dzieci leczenie zapalenia spojówek u dzieci
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach