45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie rogówki

Przyczyną zapalenia rogówki są infekcje lub czynniki fizyczne. Do tych pierwszych zalicza się bakterie, wirusy (głównie wirus opryszczki), grzyby i pierwotniaki. Przyczyną urazów fizycznych może być obecność ciała obcego w oku, podrażnienie oka promieniowaniem ultrafioletowym (podczas uprawiania sportów zimowych, spawania, nieprawidłowego używania kopiarek i skanerów) lub uszkodzenie rogówki w trakcie jej wysychania (za sprawą niedomykania się szpary powiekowej, zespół suchego oka).

Przyczyny zapalenia rogówki

Konsekwencją zapalenia rogówki jest zaburzenie jej struktury, czyli powstawanie zmętnienia, blizn oraz ubytków, powodujących przejściowe lub długotrwałe pogorszenie wzroku. Co więcej, zaniechanie leczenia może wpływać na niżej położone elementy struktury optycznej oka, a ich uszkodzenia mogą wywoływać zaćmę, jaskrę wtórną, a nawet całkowitą utratę wzroku.

Dlatego też kluczowe znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia. By zdiagnozować to schorzenie, należy przeprowadzić pełne badanie okulistyczne, dlatego też należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej po zauważaniu pierwszych problemów z okiem. To bardzo ważne, ponieważ choroba ta może przyjmować różne nasilenie, od punktowych ubytków nabłonka na powierzchni przez nacieki zapalne, aż po wrzód rogówki.

Leczenie zapalenia rogówki

Metoda leczenia jest uzależniona od tego, co spowodowało chorobę. W przypadku gdy jest spowodowana ciałem obcym w oku, wystarczy je usunąć, stosować zimne okłady i odpoczywać. Gdy jednak urazy spowodowane są promieniowaniem ultrafioletowym wykorzystuje się środki zmniejszające obrzmienie błony śluzowej i miejscowo środki przeciwbólowe. W przypadku infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej lekarz zaleca stosowanie odpowiednio antybiotyków, środków przeciwgrzybicznych i przeciwwirusowych, a leczenie jest długotrwałe.



choroby oczu ból oka po uderzeniu nagłe pogorszenie wzroku Zapalenie rogówki leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach