40 582 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie przyzębia

Choroby przyzębia stanowią procesy, które cechuje przewlekły charakter, trwające miesiącami, latami, a nawet przez dziesiątki lat. Specyficzne objawy dla tego typu schorzeń dotyczą początkowo jedynie określonych miejsc a ich nasilenie jest niewielkie.

Łatwo można się do nich przyzwyczaić, uznać je za coś normalnego.

Objawy zapalenia przyzębia
Do objawów tego schorzenia zalicza się przede wszystkim obrzęk, skłonność do krwawień i wrażliwość dziąseł. Subiektywne zmniejszenie objawu krwawienia związane z omijaniem chorych miejsc podczas szczotkowania jest bardzo złudne, ponieważ nie usuwa to przyczyny choroby.

Przyczyny zapalenia przyzębia
Do zapalenia przyzębia dochodzi w konsekwencji zapalenia dziąseł. Do tej pory nie ustalono wszystkich przyczyn paradontozy, ale wiadomo, że do jej powstania przyczynia się jednak na pewno brak higieny jamy ustnej i błędy popełniane w leczeniu stomatologicznym. Brak fachowej porady i właściwego leczenia na tym etapie, tolerowanie zapalenia dziąseł skutkuje tym, że w niektórych przypadkach dochodzi do przeniesienia się procesu chorobowego w głąb do kości, której zanik jest przyczyną rozchwiania i groźby utraty zębów.

Powikłania zapalenia przyzębia
Zaniechanie leczenia tego schorzenia niekiedy przyczynia się do ostrych, bolesnych epizodów, lub nawet do wysunięcia się zęba. Taki stan może poprzedzać ostry ropień przyzębny lub zapalenie miazgi. Innym razem pojawić się może martwica miazgi. Chociaż powyższe zmiany nie wykluczają leczenia, są zwykle wskaźnikiem głębokich zmian chorobowych i usunięcie zęba może stać się zabiegiem nieuniknionym.


choroby zębów zapalenie przyzębia leczenie objawy zapalenia przyzębia powikłania nieleczonego zapalenia przyzębia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 582 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach