40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zapalenie przyusznic

Inne określenie dla tej choroby to świnka lub nagminne zapalenie ślinianek i stanowi ostrą chorobę zakaźną. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest wirus, który po zakażeniu powoduje wysoką gorączkę i obrzęki gruczołów ślinowych.

W związku, z tym że taki wirus przenoszony jest drogą kropelkową i do zarażenia chorobą dochodzi w czasie jej wylęgania u innej osoby (kiedy symptomy nie dają o sobie jeszcze znać) bardzo łatwo można się nią zarazić. To bardzo częsta dolegliwość a najwięcej zachorowań odnotowuje się na okres zimowy. Świnka przeważnie występuje u dzieci w przedziale wiekowym 4-15 lat.

Osiemnaście do dwudziestu dni po zakażeniu powstaje obrzęk zlokalizowany kolo uszu. Jest to obrzęk ciastowaty, miękki i bolesny. Na początku puchnie jeden policzek, a następnie, po upływie jednego do dwóch dni - drugi. Dzieciom doskwiera lekki ból uszu, bóle przy kręceniu głową i żuciu. Czasami towarzyszy temu gorączka sięgająca do 40°C. Choroba trwa około tygodnia i raczej nie powoduje powikłań.

Zachowanie profilaktyczne opiera się na szczepieniu małych dzieci, najpierw w okolicach 13 miesiąca życia, później drugi raz, gdy dziecko osiągnie wiek 7 lat.


choroby zakaźne Zapalenie przyusznic objawy pierwsze objawy świnki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach