45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie przydatków

Za zapalenie przydatków bardzo często odpowiadają zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami. Zapalenie jajnika obejmuje jego zewnętrzną osłonkę. Stany zapalne jajników powstają często w wyniku porodu, zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, poronienia lub obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Charakterystyczne dla takich stanów są bóle w dolnej części brzucha w tzw. podbrzuszu.

Do pozostałych symptomów zalicza się: nudności, upławy, krwawienia. Kluczowe jest odpowiednio wczesne podjęcie leczenia zapalenia jajników, ponieważ jego zaniechanie może skutkować zapaleniem jajowodów, a w konsekwencji zrostów. Stany zapalne przydatków skutecznie leczy się antybiotykami.

Zapalenie przydatków daje o sobie znać poprzez nagłe bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, podwyższona temperatura. Do tego dochodzą upławy, zaparcia, kolka jelitowa, trudności w oddawaniu moczu. W takim przypadku należy udać się do ginekologa, który zastosuje odpowiednią terapię i zleci badania śluzu, krwi, USG. Nie wolno bagatelizować żadnego, nawet lekkiego zapalenia. Nieleczone przejść może w zapalenie przewlekłe, które lubi powracać. Skutkiem zaniechania leczenia są zrosty wewnątrzjajowodowe mogące prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.


Choroby kobiece Zapalenie przydatków objawy ból jajników Zapalenie przydatków leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach