40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy to narząd wewnętrzny człowieka, którego funkcją jest przechowywanie żółci, do chwili, gdy zostaje ona wykorzystana do trawienia pokarmów. Jego długość wynosi zaledwie dziesięć centymetrów długości i kształtem przypomina gruszkę. Drogi żółciowe łączą go z wątrobą oraz dwunastnicą.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego to częsta dolegliwość. Istnieją dwa rodzaje jego przebiegu.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które niemal zawsze jest wywołane przez kamienie żółciowe. Powstają one w formie złogów w drogach prowadzących do wątroby i dwunastnicy. Tym samym blokują one swobodny odpływ żółci, czego konsekwencją jest niedokrwienie i zapalenie ścian pęcherzyka żółciowego. W wyniku zalegania coraz większej ilości płynnej wydzieliny dochodzi do stanu zapalnego, a w niektórych przypadkach może nawet nastąpić martwica.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
Ten rodzaj zapalenia jest stanem zapalnym dróg żółciowych spowodowanym zarówno przez kamienie żółciowe, jak i zakażenia bakteryjne, czy też pasożytnicze. Już jego nazwa wskazuje, że jest to zapalenie przewlekłe co oznacza, że ból z nim związany powtarza się czasie. Na ten rodzaj dolegliwości częściej cierpią kobiety.

Diagnoza zapalenia pęcherzyka żółciowego

By odpowiednio rozpoznać zapalenie pęcherzyka żółciowego, należy poza samym wywiadem lekarskim wykonać także badanie USG. W trakcie ultrasonografii dostrzegalne jest pogrubienie ścian pęcherzyka, które wskazuje na stan zapalny. Niekiedy przed zleceniem USG lekarz bada powłokę brzuszną w okolicy podżebrowej prawej, gdyż to właśnie tam można wyczuć boleści związane z woreczkiem żółciowym.

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego zazwyczaj stosuje się jedynie leczenie zachowawcze. Lekarz najczęściej zaleca stosowanie ścisłej diety oraz dożylne podawanie płynów. Czasami konieczne okazuje się także stosowanie antybiotyków lub odessanie zawartości żołądka za pomocą specjalnej sondy. W przypadku przewlekłego zapalanie woreczka żółciowego konieczna jest hospitalizacja. W takim przypadku należy koniecznie wykonać cholecystektomię klasyczną lub laparoskopową, czyli zabieg, w którego trakcie usuwa się pęcherzy żółciowy.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jedną z najczęstszych chorób związanych z tym narządem. Pomimo tego, że nie jest to stan zagrażający życiu człowieka może powodować nie tylko nieprzyjemne boleści, lecz także inne problemy zdrowotne.


choroby układu pokarmowego przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach