45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie opon mózgowych

Za ten rodzaj choroby odpowiedzialne są bakterie, wirusy, rzadziej grzyby. Cechą bakteryjnego zakażenia są bardzo ciężkie, szybko narastające dolegliwości. W przypadku zakażenia wirusowego, jego przebieg jest znacznie łagodniejszy. Zakażenie odbywa się drogą krwionośną, np. z zakażonych zatok czy ucha środkowego.

Najczęstsze objawy to:

  • silne bóle głowy zlokalizowane w części czołowej i promieniujące do szyi i pleców,
  • wymioty, drgawki, światło-wstręt, wysoka gorączka,
  • sztywność karku (nie można przygiąć głowy tak, by broda dotykała mostka),
  • zaburzenia świadomości.

Ryzyko zachorowania

Ten rodzaj choroby najczęściej spotykany jest wśród dzieci oraz dorosłych z upośledzoną odpornością-w Polsce cierpi na nią ok. 3 tys. osób rocznie.

Rozpoznanie zapalenia opon mózgowych

Dokonać go można przeprowadzając punkcję lędźwiową oraz analizę płynu mózgowo--rdzeniowego.

Profilaktyka zapalenia opon mózgowych

Profilaktyka tego schorzenia opiera się przede wszystkim na wyleczeniu wszystkich źródeł zakażenia w organizmie - mowa tutaj o chorych zębach, zapaleniu zatok. Dzieci warto szczepić przeciwko bakterii Haemophilus influencae, która jest najczęstszą przyczyną ropnego zapalenia opon.

Zakażenia bakteryjne leczy się w warunkach szpitalnych antybiotykami, które podawane są dożylnie lub do kanału kręgowego. W niektórych przypadkach, gdy zaistnieje taka potrzeba, podaje się także leki objawowe, np. przeciwdrgawkowe czy przeciwgorączkowe. W przypadku lżej przebiegających zakażeń wirusowych czasami możliwe jest leczenie w domu.


choroby układu nerwowego Zapalenie opon mózgowych objawy jak rozpoznać zapalenie opon mozgowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach