45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zaliczane jest do poważnych schorzeń, które stwarzają poważne zagrożenie. Odpowiedzialne za jego powstawanie są wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty. Niekiedy bywa także powikłaniem po stosowaniu niektórych leków. Okres inkubacji tej choroby wynosi zaledwie kilka godzin i w najgorszym wypadku może doprowadzić do śpiączki bądź śmierci.

Przyczyny zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Źródło infekcji zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych znajduje się przeważnie poza układem nerwowym. Dlatego też za zapalenie opon może być odpowiedzialne zapalenie pobliskich obszarów: ropne zatok czy ucha środkowego oraz zakażenie ogniska jamy brzusznej, dróg moczowych, dróg żółciowych; zmiany ropne skóry, zapalenie płuc, za których sprawą infekcja poprzez krwiobieg dociera do mózgu. Bywają także przypadki, gdy wirusy i bakterie docierają do mózgu z zewnątrz, w wyniku uszkodzenia czaszki. Stosunkowo rzadko przyczyną zapalenia opono mózgowo-rdzeniowych może być nowotwór (guzy mózgu, przerzuty do mózgu, białaczka), skutki uboczne przyjmowania niektórych leków, zatrucie ołowiem, sarkoidoza (choroba układu odpornościowego).

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Leczenie tego schorzenia jest uzależnione od tego, co wywołało infekcję. Gdy mowa jest o zapaleniu bakteryjnym to w takim przypadku stosowane są dożylne antybiotyki o szerokim spektrum działania. Taki rodzaj leczenia trwa przeważnie do dwóch tygodni i obejmuje leczenie zapobiegawcze również dla najbliższych członków rodziny. Istotny jest fakt, że zapalenie bakteryjne jest niezwykle niebezpieczne i kluczowy jest tutaj czas rozpoczęcia leczenia. Nieco łagodniej przebiega zapalenie wirusowe opon mózgowo-rdzeniowych. Stosowane są wówczas jedynie środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a ozdrowienie następuje samoistnie.

Czasami dochodzi do sytuacji gdzie bakterie przedostają się do krwi, zanim pacjent podda się odpowiedniemu leczeniu. W takich przypadkach mowa jest o zatruciu krwi bądź szoku septycznym, których konsekwencją może być śpiączka lub nawet śmierć. Takie przypadki jednak zdarzają się rzadko. Tylko niespełna 5% przypadków takiego zapalenia doprowadziło do zgonu. W przypadku tej choroby czas działa na niekorzyść pacjenta, w związku z czym przy jakimkolwiek podejrzeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska i rozpoczęcie hospitalizacji.


choroby układu nerwowego przyczyny zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach