45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie opłucnej

Przy procesie zapalnym, tak jak przy innych zapaleniach w dowolnym miejscu, powstaje niewielkie pogrubienie, przekrwienie i rozpulchnienie opłucnej oraz dochodzi do osadzania się włóknika na jej powierzchni. Pogrubienie i przekrwienie opłucnej oraz osadzający się włóknik i tworząca się nierówność jej powierzchni sprawiają, że w trakcie oddychania (głównie na szczycie wdechu) nierówne powierzchnie skierowanych do siebie blaszek opłucnej ocierają się o siebie.

Skutkiem ocierania się o siebie blaszek jest dokuczliwy, kłujący ból, który uniemożliwia prawidłowy, głęboki, swobodny oddech. Dla takiego rodzaju bólu charakterystyczne jest to, że przybiera on na sile na szczycie wdechu, a ustępuje przy wstrzymaniu oddechu.

W niektórych przypadkach w jamie opłucnej gromadzi się płyn. Może on ulegać wtórnemu zakażeniu i przybierać charakter ropny.

Gdy takiego płynu jest dużo, to taki rodzaj zapalenia opłucnej określa się jako wysiękowe.

Leczenie domowe

Chory powinien pozostawać w łóżku, stosować środki napotne, przeciwgorączkowe oraz nacieranie klatki piersiowej.

Leczenie zapalenia opłucnej

Prowadzi je tylko lekarz. Uzależnione jest zarówno do typu powstałych zmian, stopnia ich nasilenia, jak i chorób towarzyszących. Wskutek zapalenia opłucnej w niektórych przypadkach tworzą się zrosty (między blaszkami opłucnej), które przez dłuższy czas mogą przypominać wyjściowe bóle opłucnowe.

Profilaktyka zapalenia opłucnej

Istotna w tym przypadku jest właściwa rehabilitacyjna, gimnastyka oddechowa lub po prostu przez wykonywanie pojedynczych, głębokich wdechów (mimo bólu w okresie zdrowienia).


choroby układu oddechowego zapalenie opłucnej przyczyny leczenie zapalenia opłucnej kłujacy ból w czasie oddychania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach