45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie nerwu przedsionkowego

Zapalenie nerwu przedsionkowego, zwane z łaciny neuronitis vestibularis, to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Uważa się, że jej przyczyną może być infekcja wirusem neurotropowym, zaburzenia unaczynienia w zakresie nerwu przedsionkowego lub procesy autoagresji.

Chora ta dotyka przeważnie osoby w wieku między 30 a 55 lat. Powoduje upośledzenie normalnego funkcjonowania neuronu przedsionkowego oraz wielokrotnie także jego jąder w pniu mózgu. Stąd też, mimo iż jest to choroba dotycząca słuchu, nie powoduje uszkodzeń tego narządu.

Rozpoznanie

Choroba ta ma kilka charakterystycznych objawów. Mimo wszystko nie należy się jednak wyłącznie nimi kierować, ponieważ takie dolegliwości mogą występować także w przypadku innych chorób – nie tylko układu nerwowego, ale także wzroku, kręgosłupa itp.

Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim częste, silne, napadowe bóle głowy. Co więcej, osoba cierpiąca na to schorzenie może doświadczać nudności oraz wymiotów. Innym przejawem zapalenia neuronu przedsionkowego jest utrata równowagi.

Diagnoza

Dokonuje jej lekarz na podstawie poziomego lub poziomoobrotowego oczopląsu.

W celu dokładnej diagnozy należy przeprowadzić elektroneurograficzne badanie. Jeżeli rzeczywiście pacjent choruje na zapalenie nerwu przedsionkowego, to na wynikach będzie widoczne osłabienie lub brak pobudliwości błędnika.

Metody leczenia

Osoby, cierpiące na zapalenie nerwu przedsionkowego mogą wymagać specjalistycznego leczenia szpitalnego. Na samym początku tej choroby podawane są leki przeciwwymiotne, zmniejszające zawroty głowy - tym samym poprawia się kondycja fizyczna i samopoczucie pacjenta. Dodatkowo wskazane jest odpowiednie nawadnianie organizmu, który wskutek torsji pozbywa się niezbędnej wody oraz soli mineralnych.

Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 2–3 tygodni. Choroba ta powoduje jednak trwałe urazy, które następnie częściowo lub też całkowicie zanikają dzięki zjawisku kompensacji. W celu złagodzenia objawów stosuje się leki przeciwwymiotne oraz przeciwhistaminowe, skopolaminę, oraz tabletki uspokajające.

Nie jest wskazane unikanie ruchu ani stosowanie zbyt długo jednakowych pozycji ciała czy zbyt długiego korzystania z leków przeciwzawrotowych i przeciwwymiotnych. Konsekwencją takich działań może być wydłużenie czasu powrotu do zdrowia.

W sytuacji ponownego wystąpienia objawów zapalenia neuronu przedsionkowego u tej samej osoby uważa się, że jest to problem dekompensacji błędnika, aniżeli powtórnej infekcji, gdyż zazwyczaj choroba po ustąpieniu nie powraca.


choroby układu nerwowego układ nerwowy Zapalenie nerwu przedsionkowego symptomy Zapalenie nerwu przedsionkowego metody leczenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach